Mechy

Obsah

Mechy - Fascinující svět malých zázraků

Svět mechů je plný fascinujících a tajemných bytostí, které nás mohou překvapit svou krásou i jejich důležitou roli v ekosystémech po celém světě. Mechy jsou příslušníky skupiny rostlin známé jako mechorosty a jsou výjimeční svou schopností růst a přežívat na místech, kde jiné rostliny nemohou.

Mechy mají jedinečnou strukturu a životní cyklus, který se odlišuje od klasických kvetoucích rostlin. Jsou to rostliny bez cévních svazků, což znamená, že nemají vodivá pletiva, která by přenášela vodu a živiny po celé rostlině. Namísto toho se mechy spoléhají na kapilární akci, kdy voda putuje skrze jejich stonky a listy pomocí mikroskopických kanálků. To jim umožňuje růst i na místech s malým množstvím vody.

Islandské mechy

Dalším zvláštním rysem mechů je jejich schopnost absorbovat velké množství vody a udržovat ji v buňkách i při nedostatku srážek. Tímto způsobem se dokáží chránit před vysycháním a udržovat svou vitalitu i v náročných podmínkách. Mechanismus, který jim umožňuje tuto schopnost, se nazývá hygroscopie a je jedním z důvodů, proč se mechy často používají jako indikátory čistoty vzduchu v městských oblastech.

Více než 12 000 druhů mechů se vyskytuje po celém světě a mají neuvěřitelnou rozmanitost tvarů, velikostí a barev. Od malých a jemných mechů až po větší druhy s komplexními strukturami, které tvoří husté koberečky na zemi nebo na kůře stromů. Mechy mají také schopnost růst na různých površích, včetně skal, půdy, kamenů a dokonce i lidských staveb. Jejich přítomnost může přinést krásu a estetickou hodnotu na místa, která by jinak zůstala opuštěná.

V ekosystémech mají mechy důležitou roli. Pomáhají udržovat vlhkost půdy, chrání ji před erozí a vytvářejí mikroklima pro jiné organismy. Jsou domovem pro mnoho malých živočichů, jako jsou hmyz, pavouci a drobní obratlovci. Mechy také slouží jako potrava pro některá zvířata a jejich rozkladná činnost přispívá k cyklu živin v ekosystému.

Lidé si stále více uvědomují estetickou i ekologickou hodnotu mechů a začínají je využívat ve svých zahradách a krajinářských projektech. Vytváření „mechových zahrad“ se stává populárním trendem, který přináší do urbanizovaných oblastí přírodní krásu a zelené prostředí. Mechové stěny a stropy jsou také oblíbené v architektuře a designu interiérů, protože přidávají do prostoru organický prvek a zlepšují kvalitu vzduchu.

Mechy pěstování

Mechy jsou poměrně nenáročné na pěstování a mohou být skvělou volbou pro ty, kteří chtějí mít zelený prvek v interiéru nebo na zahradě. Zde je návod, jak pěstovat mech:

 1. Výběr vhodného druhu mechu: Existuje mnoho druhů mechů, které se liší vzhledem a potřebami. Například sphagnum mech je často používán v teráriích, zatímco plazivé druhy jako Hypnum se hodí pro pěstování na zahradě. Vyberte druh mechů, který odpovídá vašim požadavkům a podmínkám, ve kterých budete pěstování provádět.

 2. Získání mechu: Mech můžete získat buď zakoupením hotových mechových plátů nebo odstraněním kousků mechu z existujících míst, jako jsou vlhké lesní půdy nebo rašeliniště. Pokud sbíráte mech ze svého okolí, ujistěte se, že tak děláte legálně a s ohledem na ochranu přírody.

 3. Příprava podkladu: Mech lze pěstovat na různých podkladech, jako jsou kůra, dřevěné desky nebo speciální substráty pro mechy. Podklad by měl být propustný pro vodu a vzduch a poskytovat mechu pevnou oporu.

 4. Zavlažování: Mechy potřebují konstantní vlhkost, ale není vhodné je přemokřovat. Pravidelně navlhčujte mech vodou pomocí rozprašovače nebo jemného zalévání. Doporučuje se používat nechlórovanou vodu, například dešťovou vodu nebo destilovanou vodu.

 5. Světlo: Většina mechů preferuje stinnější prostředí, takže nepotřebují přímé sluneční světlo. Umístěte je na místo s dostatkem nepřímého světla, jako jsou okna směřující na sever nebo prostředí s umělým osvětlením.

 6. Péče o mech: Pravidelně kontrolujte stav mechu a odstraňte případné suché nebo hnijící části. Mechanicky odstraňujte nežádoucí rostliny, které by mohly soutěžit s mechem o živiny.

 7. Rozmnožování mechu: Mech se může rozmnožovat buď přirozenou cestou prostřednictvím spor, nebo uměle pomocí dělení plodnic nebo odřezků. Každý druh mechů má specifický způsob rozmnožování, takže se ujistěte, že jste se informovali o konkrétním druhu mechu, který pěstujete.

 8. Ochrana před škůdci: Mech může být náchylný k některým škůdcům, jako jsou plísňové infekce nebo roztoči. Pravidelně kontrolujte svůj mech a včas reagujte na případné problémy.

Pěstování mechů může být velmi uspokojivé a poskytuje vám příležitost vytvořit si své vlastní zelené prostředí. Buďte trpěliví a pečliví při péči o mech a sledujte, jak se rozvíjí a roste. Mech může být použit ve velkém množství aranžmá a dekorací, od terárií po zahradní krajiny.

Mechy - pěstování

Druhy mechů

Mech (Bryophyta) je skupina rostlin, která zahrnuje různé druhy s různými vlastnostmi. Níže najdete několik druhů mechů:

 1. Polník (Polytrichum): Polník je velmi rozšířeným druhem mechů a mají charakteristický vzhled. Mají přímé stonky s listy uspořádanými ve spirále. Vyskytují se na vlhkých místech, jako jsou lesy a mokřady.

 2. Porostnice (Marchantia):  Porostnice jsou ploché a tenké mechy, které se často vyskytují na vlhkých půdách, okolo vodních toků nebo na mokrých skalách. Mají kulaté tělo s charakteristickými měchýřky, které obsahují sporofyly.

 3. Rašeliník (Sphagnum): Rašeliník je rod mechů, který je známý svou schopností vytvářet rašeliniště. Rašeliníky mají výrazné listy uspořádané ve spirále. Jsou schopny absorbovat velké množství vody a tvořit husté porosty na rašeliništích.

 4. Rokyt (Hypnum): Rokyty jsou mechové rostliny s plazivými stonky a rozvětvenými listy. Vytvářejí husté koberečky na zemi, skalách a kmeních stromů. Rokyty se vyskytují v různých prostředích, od lesů po tundry.

 5. Pobřežnice (Pellia): Pobřežnice jsou drobné mechy s listy, které připomínají listy kapradin. Vyskytují se na vlhkých místech a často tvoří zelené koberečky na zemi nebo na stromech.

 6. Zkrutek (Funaria): Zkrutky jsou malé mechové rostliny s tenkými a vzpřímenými stonky. Mají dlouhé, rovné sporofyly na vrcholu stonku. Vyskytují se na suchých půdách, jako jsou písky a hlíny.

 7. Dvouhrotec (Dicranum): Dvouhrotce jsou druhy mechů s charakteristickými zakřivenými listy, které připomínají háky. Vytvářejí husté porosty na zemi, skalách a kmeních stromů.

 8. Lunatka (Lunularia): Lunatky jsou drobné mechy s listy uspořádanými ve spirále. Jsou schopny růst na vlhkých místech, jako jsou zdi a chodníky.

Toto je pouze malý výběr z různých druhů mechů, které existují. Každý druh má své jedinečné vlastnosti a životní prostředí, ve kterém se vyskytuje. Studium a objevování těchto druhů nám pomáhá lépe porozumět tomuto fascinujícímu světu mechů.

Ploník tuhý - Polytrichum strictum
Rašeliník - sphagnum
Mechy spóry - zblízka
Islandský mech

Mechové dekorace

Mechové dekorace jsou stále populárnější způsob, jak přinést přírodní a rustikální vzhled do interiéru i exteriéru. Mechové dekorace vytvářejí příjemnou atmosféru a přidávají do prostoru zajímavý texturový prvek. Zde je několik nápadů, jak můžete využít mech v dekoraci:

 1. Mechové stěny: Mechové panely nebo stěny jsou velmi populární ve vnitřním designu. Mohou být použity jako zelená tapeta na zdi nebo jako umělecký prvek ve formě obrazů nebo reliéfů. Mechové stěny přinášejí do interiéru živou texturu a zlepšují kvalitu vzduchu.

 2. Mechové květináče: Namísto tradičních květinových květináčů můžete zvolit květináče obložené mechovým koberečkem. Vytvoří to zajímavý kontrast a přidá do prostoru přírodní a organický vzhled. Mechové květináče jsou ideální pro interiérové rostliny nebo malé sukulentní zahrady.

 3. Mechové koule a terária: Vytváření malých terárií nebo „mechových koulí“ je skvělý způsob, jak využít mech jako samostatný dekorativní prvek. Do skleněného nádobí můžete umístit vrstvu mechového substrátu a ozdobit ho drobnými rostlinami, figurkami nebo přírodními prvky. Výsledek je minimalistický, přirozený a zajímavý.

 4. Mechové tabule a nástěnky: Mechové plátno může posloužit jako originální způsob, jak vytvořit tabuli nebo nástěnku. Můžete na něj připnout poznámky, fotografie nebo další dekorativní prvky pomocí kolíčků nebo magnety. Mechové tabule jsou skvělým doplňkem do domácích kanceláří, dětských pokojů nebo kaváren.

 5. Mechové věnce a aranžmá: Mech se často používá při tvorbě věnců a aranžmá. Můžete vytvořit rustikální věnec s příměsí mechových prvků a přidat do něj květiny, sušené byliny nebo přírodní ozdoby. Mechová aranžmá mohou být také součástí svatebních dekorací, oslav a dalších událostí.

Použití mechových dekorací umožňuje přinést do prostoru přírodní prvek a zároveň snižuje potřebu tradičních živých rostlin, které vyžadují péči. Mech je relativně nenáročný na údržbu, stačí mu poskytnout správnou vlhkost a světlo. Při používání mechových dekorací je důležité dbát na to, aby byl mech získán legálně a udržitelně, abychom přispěli k ochraně přírody.

Mechy - dekorace
Mechy - terárium

Mechová koule

Mechová koule je dekorativní prvek, který vytváří zajímavý a přírodní vzhled. Je to skleněná nebo průhledná plastová koule, která je naplněna živým mechovým substrátem a dalšími dekorativními prvky. Mechové koule jsou oblíbené ve světě interiérového designu a dekorací. Zde je návod, jak si vyrobit mechovou kouli:

Materiály potřebné k výrobě mechové koule:

  • Průhledná skleněná nebo plastová koule
  • Mechový substrát (například mech sphagnum)
  • Drobné rostlinky, sukulenty nebo další dekorativní prvky
  • Vodní rozprašovač
  • Šňůrka nebo stuha pro zavěšení
Mechová koule

Postup: a. Začněte tím, že otevřete kouli nebo oddělte dvě poloviny, pokud je to možné. b. Do jedné poloviny koule vložte vrstvu mechového substrátu. Vytvořte dostatečně silnou vrstvu, aby zajistila vlhkost a podporovala růst mechů. c. Pokud chcete, můžete přidat malé rostlinky nebo sukulenty do koule. Umístěte je do substrátu tak, aby byly dobře zakořeněny. d. Uzavřete kouli nebo připevněte druhou polovinu. Ujistěte se, že koule je dobře utěsněná a nemá žádné průduchy. e. Pokud chcete kouli pověsit, připevněte šňůrku nebo stužku na vrcholu. f. Použijte vodní rozprašovač a lehce navlhčete mechový substrát. Nepřílišně jej namáčejte, protože přebytečná voda může způsobit plísně nebo hnilobu. g. Umístěte mechovou kouli na své vybrané místo a pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu. Pokud je substrát suchý, opatrně jej navlhčete vodním rozprašovačem.

Mechové koule mohou být použity jako samostatné dekorace nebo jako součást větších aranžmá. Můžete je zavěsit ve světlých prostorách, například blízko okna, kde dostanou dostatek světla. Je však důležité si uvědomit, že mech potřebuje dostatek vlhkosti a světla, aby se udržel živý. Proto pravidelně kontrolujte a udržujte optimální podmínky pro růst mechové koule.

Mechové koule jsou esteticky přitažlivé a přinášejí do prostoru přírodní vzhled. Jsou skvělým doplňkem pro interiérový design a mohou být použity ve všech typech prostorů, od domů až po kanceláře či veřejné prostory.

Mechové hodiny

Mechové hodiny jsou originální a neobvyklý dekorativní prvek, který kombinuje funkčnost hodin s přírodním vzhledem mechu. Vytvoření mechových hodin může být zajímavým a kreativním projektem. Zde je návod, jak si vyrobit mechové hodiny:

Materiály potřebné k výrobě mechových hodin:

 1. Mechanismus hodin (lze zakoupit v obchodě s hodinami nebo online)
 2. Mechanismus hodinových ručiček (součást mechanismu hodin)
 3. Dřevěný nebo jiný podklad pro hodiny
 4. Mechový substrát (například mech sphagnum nebo další druhy mechů)
 5. Horká pistole nebo speciální lepidlo pro mechy
 6. Nože nebo nůžky pro případné úpravy velikosti podkladu a mechu
 7. Písmenka nebo číslice pro označení hodinového ciferníku (volitelné)
 8. Baterie pro napájení hodinového mechanismu
Mechové hodiny

Postup:

 1. Vyberte si vhodný podklad pro mechové hodiny. Může to být dřevěná deska, plechový talíř nebo jiný materiál, který se vám líbí a hodí se do vašeho interiéru.
 2. Pokud je to potřeba, upravte velikost podkladu pro hodiny pomocí nože nebo nůžek.
 3. Připravte mechový substrát. Rozřezejte nebo rozlámte mechový substrát na menší kusy, které budou odpovídat velikosti vašeho podkladu.
 4. Nanesete tenkou vrstvu lepidla nebo použijte horkou pistolí, abyste připevnili kusy mechu na podklad. Začněte od středu a postupujte směrem ven. Ujistěte se, že mechy jsou pevně přilepeny a rovnoměrně rozloženy po celém povrchu podkladu.
 5. Pokud chcete přidat číslice nebo označení na hodinový ciferník, nalepte písmenka nebo číslice na správná místa pomocí lepidla.
 6. Zjistěte, jaké jsou instrukce pro použití mechanismu hodin a nainstalujte jej na podklad podle těchto pokynů. Vložte baterie do mechanismu pro napájení hodin.
 7. Nasaďte hodinové ručičky na mechanismus hodinových ručiček a zkontrolujte, zda se pohybují správně a bez problémů.
 8. Nastavte čas na hodinách podle potřeby.
 9. Zavěste mechové hodiny na zeď nebo umístěte je na polici tak, aby byly dobře viditelné a funkční.

Mechové hodiny jsou originální a přitažlivou dekorací, která přináší do prostoru přírodní prvek a zároveň plní funkci hodin. Tato kreativní a jedinečná dekorace může být skvělým způsobem, jak vylepšit vaše interiéry. Buďte kreativní a zkombinujte různé druhy mechů, podklady a označení, abyste vytvořili osobité a úchvatné mechové hodiny.

Mechová stěna

Mechová stěna je originální a přitažlivá dekorativní prvek, který přináší přírodní a zelený vzhled do interiéru. Vytvoření mechové stěny vyžaduje určitou přípravu a materiály. Níže je návod, jak si vyrobit mechovou stěnu:

Materiály potřebné k výrobě mechové stěny:

 1. Podklad pro stěnu (například dřevěný rám, kus skla nebo korková deska)
 2. Mechový substrát (například mech sphagnum nebo další druhy mechů)
 3. Vodní rozprašovač nebo nádoba s vodou
 4. Horká pistole nebo speciální lepidlo pro mechy
 5. Různé nástroje, jako jsou nože nebo nůžky (pokud je třeba upravit velikost mechu nebo podkladu)
 6. Volitelné dekorativní prvky, jako jsou sušené rostliny, větvičky nebo další přírodní materiály

Postup:

 1. Vyberte si vhodný podklad pro mechovou stěnu. Může to být dřevěný rám, kus skla nebo korková deska. Podklad by měl být dostatečně pevný a stabilní, aby udržel váhu mechu.
 2. Pokud je potřeba, upravte velikost podkladu pomocí nože nebo nůžek.
 3. Připravte mechový substrát. Rozřezejte nebo rozlámte mechový substrát na menší kusy, které budou odpovídat velikosti vašeho podkladu. Je dobré pracovat s čerstvým a vlhkým mechem, abyste dosáhli lepší přilnavosti k podkladu.
 4. Nanesete tenkou vrstvu lepidla nebo použijte horkou pistolí, abyste připevnili kusy mechu na podklad. Začněte u horní části podkladu a postupujte směrem dolů. Ujistěte se, že mechy jsou pevně přilepeny a rovnoměrně rozloženy po celém podkladu.
 5. Pokud chcete přidat další dekorativní prvky, jako jsou sušené rostliny nebo větvičky, připevněte je ke stěně pomocí lepidla nebo horké pistole.
 6. Poté, co je mechová stěna hotová, lehce ji navlhčete vodním rozprašovačem nebo postříkáním vodou. Ujistěte se, že nezasychá příliš rychle a že je dostatečně vlhká, aby udržela svou vitalitu.
 7. Umístěte hotovou mechovou stěnu na vhodné místo ve vašem interiéru. Měla by být umístěna na místě, které má dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunečnímu světlu, aby se zabránilo přehřívání a vysychání mechu.
 8. Pravidelně kontrolujte vlhkost mechu a potřebu navlhčení. Mech je přizpůsobivý, ale vyžaduje určitou péči, aby se udržel zdravý a krásný.

Mechové stěny jsou skvělým způsobem, jak přinést do interiéru přírodní prvek a vytvořit zajímavý designový prvek. Jsou vhodné pro domovy, kanceláře, obchody a další prostory, kde si ceníte zeleně a originálních dekorací. Buďte kreativní a experimentujte s různými druhy mechů a dekorativními prvky, abyste vytvořili jedinečnou a atraktivní mechovou stěnu.

Mechová stěna

Obraz z mechu - Mechový obraz jak vyrobit

Výroba mechového obrazu je skvělý způsob, jak vytvořit unikátní a přírodní dekoraci pro vaše interiéry. Zde je návod, jak si vyrobit mechový obraz:

Materiály potřebné k výrobě mechového obrazu:

 1. Rámeček na obraz (můžete si vybrat velikost a tvar dle svých představ)
 2. Kousky mechového substrátu (například mech sphagnum) ve vhodné velikosti pro pokrytí rámečku
 3. Tenká a průhledná nylonová síťka (lze zakoupit v obchodě s kutilskými potřebami)
 4. Horká pistole nebo jiný vhodný lepidlo
 5. Nožík nebo nůžky
 6. Různé dekorativní prvky, jako jsou malé rostlinky, šišky nebo sušené květiny (volitelné)
 7. Kreativita a představivost!

Postup:

 1. Zvolte si rámeček na obraz podle svých představ ohledně velikosti a tvaru. Můžete použít starý rámeček nebo zakoupit nový.
 2. Odstraňte ze rámečku přední sklo nebo plastovou ochrannou fólii.
 3. Na zadní straně rámečku připevněte tenkou a průhlednou nylonovou síťku. Lze ji přilepit horkou pistolí nebo jiným vhodným lepidlem tak, aby pevně přilnula ke krajům rámečku.
 4. Použijte nožík nebo nůžky k vystřižení kousků mechového substrátu o velikosti odpovídající rámečku.
 5. Pokud chcete přidat další dekorativní prvky, například malé rostlinky, šišky nebo sušené květiny, připravte si je a rozložte je na povrchu mechového substrátu. Ujistěte se, že jsou rostlinky dobře zakotveny v mechovém substrátu.
 6. Připevněte kousky mechového substrátu na nylonovou síťku na zadní straně rámečku. Můžete použít horkou pistolí nebo jiné vhodné lepidlo. Ujistěte se, že jsou kousky mechového substrátu pevně přilepeny a pokrývají celý povrch rámečku.
 7. Nechte hotový mechový obraz volně vyschnout a zkontrolujte, zda jsou všechny části dobře upevněny.
 8. Jakmile je obraz suchý a stabilní, můžete ho zavěsit na zeď nebo umístit na polici a těšit se z unikátního kusu přírodní dekorace.

Můžete si vybrat různé tvary a velikosti rámečků, kombinovat různé druhy mechového substrátu a přidávat další dekorativní prvky podle svého vkusu. Mechové obrazy jsou skvělým způsobem, jak přinést do interiéru přírodu a zároveň vytvořit jedinečný a originální prvek dekorace. Buďte kreativní a užijte si proces vytváření svého vlastního mechového obrazu!

Mechový obraz - výroba

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články