mák

Obsah

Mák setý

(Papaver somniferum)

Mák je rostlina z čeledi makovitých (Papaveraceae), která je známá především pro svá semena, která jsou široce používána v potravinářství a jako surovina pro výrobu oleje. Existují dva hlavní druhy máku: mák setý (Papaver somniferum) a mák olejný (Papaver bracteatum).

Mák setý je nejčastěji pěstovaný druh máku. Je to jednoletá rostlina s výškou obvykle dosahující 1 až 1,5 metru. Má stonky s voskovitým povrchem a listy se zoubkovanými okraji. Květy máku jsou velké a nápadné, často jsou červené nebo fialové barvy, ale existují i bílé a růžové odrůdy. Po odkvětu se na rostlině vytvářejí tobolky, které obsahují semena máku. Nezralý mák je opojný, má psychoaktivní účinky a vyrábí se z něj opium, morfium.

Mák olejný je také jednoletá rostlina, která je však menší než předchozí druh. Má podobné vzhledové charakteristiky, včetně stonků s voskovitým povrchem a zoubkovaných listů. Olejný mák je pěstován především kvůli svým semenům, která jsou bohatá na olej. Tento druh máku nemá psychoaktivní účinky.

Mák je oblíbenou rostlinou pro okrasné účely díky svým nápadným květům. Jeho semena se také používají v kuchyni jako přísada do pečiva, slaných pokrmů nebo jako poleva na pečivo. Semena máku se také používají pro výrobu makového oleje, který je ceněný pro své výrazné oříškové aroma a výživovou hodnotu.

Mák setý - makovice a semena

Bílý mák

Bílý mák je varietou (odrůdou) máku setého, který má bílá semena. Je vhodný zejména pro alergiky (kteří mají alergii na ořechy), protože skvěle nahrazuje oříšky v pečivu, sladkostech a zákuscích. Nicméně nutno dodat, že bílý mák je stejně „opojný“ a má psychoaktivní účinky jako běžný mák setý.

Vlčí mák

Mák vlčí

Vlčí mák (Papaver rhoeas). je vytrvalá bylina, která patří do čeledi makovitých (Papaveraceae). Tento druh máku se odlišuje od máku setého (Papaver somniferum), který je častěji spojován s pojmem „mák“.

Mák vlčí je bylina dorůstající výšky 20–100 cm a má jednoduchou nebo slabě větvenou lodyhu. Spodní listy vlčího máku jsou řapíkaté, svrchní jsou naopak přisedlé a ostře zubaté.
 
Květy na koncích stonků jsou před rozvitím skloněné a korunní plátky jsou kryty dvěma kališními lístky, které po rozkvětu opadnou. Zbývající čtyři korunní lístky jsou sytě červené, vzájemně se překrývají a na bázi (těsně u stonku) obsahují často fialovou až černou skvrnu. Makovici představuje 1–2 cm velká lysá tobolka, která po dozrání dřevnatí. 
 
Vlčí mák je léčivka, z níž se sbírají květy. Používají se k léčbě kašle, nachlazení a chorob plic.

Jak pěstovat mák

Pro zájemce o mák uvádíme, že mák se dá také pěstovat na zahradě a stačí vám k tomu poměrně malý záhonek. Pěstování není vůbec těžké, jen je potřeba dávat pozor na to, že mák se sklízí postupně, jak dozrává, a to uřezáváním makovic, takže záhonek bude dost ušlapaný a jeho následné rytí vám dá trochu zabrat.

Na zahradě můžete pěstovat jak mák setý, tak mák olejný, a to jako okrasné rostliny nebo pro sklizeň semen.

Řiďte se následujícími pokyny, ať se vám pěstování daří:

Podnebí: Mák je teplomilná rostlina a nejlépe prosperuje v mírném až subtropickém pásu. Vhodné teploty pro růst máku se pohybují mezi 15 a 25 °C. V českých zemích se máku bude dařit všude tam, kde se pěstuje vinná réva nebo meruňky.

Hnojení máku

Mák obecně nepotřebuje příliš přihnojování, pokud jej vysadíte do půdy, kterou jste na podzim obohatili o kompost nebo uleželý chlévský hnůj. Ale pokud chcete produkci máku o něco zvýšit, můžete mák sporadicky přihnojovat přírodním hnojivem během vegetačního období. Hodí se Hnojík, který zároveň slouží jako přírodní odpuzovač mšic.

Slunce: Mák vyžaduje dostatečné sluneční světlo. Ideální je umístit rostliny na plné slunce nebo na místo s minimálně 6 hodin slunečního světla denně.

Půda: Mák upřednostňuje dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Před výsadbou je vhodné zlepšit půdu organickým materiálem, jako je kompost.

Zalévání: Během růstu a kvetení máku je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Mák nesnáší přílišnou vlhkost.

Semena nebo sazenice: Mák se pěstuje ze semen, která vyséváme koncem dubna, začátkem května přímo do půdy. Po vzejití můžeme sazeničky vyjednotit. Lze jej pěstovat i z předpěstovaných sazenic, to se ale vyplatí jen tehdy, když chcete pěstovat jen několik rostlin na okrasu.

Další péče: Mák je obecně nenáročná rostlina, někdy se ale na něm vyskytnou škůdci, jako jsou slimáci nebo mšice. K další péči patří také pravidelné odstraňování plevelů.

Sklizeň: Sklizeň provádějte, jakmile tobolky začnou zrát. Tobolky by měly začít hnědnout a schnout. Tobolky uřežte ostrým nožem, svažte do kytic a nechte usušit na chráněném místě hlavou dolů. Až jsou zcela suché, opět je ostrým nožem nařízněte a do velké mísy z nich vyklepávejte semínka. Ta pak uchovávejte v čistých sklenicích nebo dózách.

Mák v těhotenství

V těhotenství je nejlepší poradit se s lékařem nebo poradcem v oblasti výživy, protože každá těhotná žena může mít individuální zdravotní potřeby a rizika.

Obecně platí, že konzumace máku v běžném množství, například jako přísada do jídla nebo jako součást pečiva, je obvykle považována za bezpečnou i během těhotenství. Semena máku jsou bohatá na živiny, jako jsou vitamíny, minerály a zdravé tuky.

Některými odborníky je mák dokonce doporučován pro bohatý zdroj vápníku – jak v těhotenství, tak při kojení. Při konzumaci českého máku (Český modrý mák) se nemusíte bát ani psychoaktivních účinků, protože v tomto konzumním máku je minimum kodeinu a morfia. Pozor dávejte jen u dovezeného máku, např. z Číny.

Mletý mák

Mletý mák je součástí náplní do koláčů a dalších druhů zákusků (makovec, závin). Také se mletý mák smíchaný s moučkovým cukrem používá na posypání bramborových knedlíků se švestkami. Mletý mák si můžete zakoupit přímo v obchodě, potom doporučujeme načaté balení skladovat v lednici. Zatímco nemletý mák vydrží i v načatém balení ve spíži a nezkazí se.

Mletý mák si také můžete sami namlít. Budete k tomu potřebovat jen semena máku a mlýnek na mák.

Mletý mák v závinu

Mlýnek na mák

Mlýnek na mák

Mlýnek na mák je speciální mlýnek, který umele maková semínka na mletá tak, aby se dala používat do nádivek, náplní apod. Vyplatí se skutečně koupit tento mlýnek, protože na jiném druhu mlýnku se vám to nepodaří.

Mlýnek je po každém mletí potřeba důkladně vyčistit, aby jen namletý mák nezašpinil a nezačal v něm plesnivět.

TIP: Dříve lidé také třeli mák ručně – tzv. trdlem ve velkém kameninovém hrnci. Tyto nástroje dnes uvidíte v každém druhém muzeu nebo skanzenu.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články