majoránka

Obsah

Majoránka zahradní - bylinka i koření

(Origanum majorana)

Majoránka, celým jménem majoránka zahradní, je bylinka z čeledi hluchavkovitých. 

V přírodě roste jako vytrvalá bylina i polokeř, v zahradě ji pěstujeme obvykle jako jednoletou bylinu.

Majoránka je bylina pocházející ze Středomoří a již po tisíce let se používá v kuchyni i v léčitelství. V kuchyni se majoránka často používá jako koření do polévek, omáček, masových pokrmů a salátů. 

Majoránka jako bylinka má specifické léčivé účinky, zejména se používá proti bolestem hlavy, trávicím obtížím a menstruačním křečím. Lze ji použít také jako ústní vodu na dezinfekci ústní dutiny a jako přírodní repelent proti hmyzu.

 

Majoránka

Zajímavost

Ve staročeské kuchyni byla majoránka vždy nutnou přísadou zabijačkových výrobků (jelita, bílá a černá polévka), drštkové polévky, bramboračky a bramboráku. Díky blahodárnému účinku na trávení se přidává do pokrmů z luštěnin (hrách, čočka, fazole, cizrna), zelí nebo i do tučných jídel. 

Majoránka pěstování

Pěstování majoránky je relativně snadné a nenáročné na péči. Majoránka preferuje slunné místo, ale snese i polostín. Pokud ji pěstujete v květináči, dejte pozor na to, aby měla dostatek prostoru pro kořeny. Majoránka miluje dobře propustnou půdu a není příliš náročná na živiny.
 

Hnojení majoránky

Při hnojení majoránky je důležité dbát na to, aby byla půda dobře zásobena živinami. Pokud pěstujete majoránku v květináči, doporučuje se ji hnojit jednou za dva týdny organickým hnojivem. Při pěstování majoránky venku na zahradě se doporučuje aplikovat hnojivo na jaře a poté opakovat aplikaci v polovině léta. Při hnojení majoránky je dobré použít organické hnojivo, jako je například kompost nebo bylinné hnojivo, které jsou šetrné k životnímu prostředí a neobsahují chemikálie. Také se doporučuje použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst rostliny. Je důležité pamatovat na to, že přehnojení majoránky může způsobit problémy s růstem a snížit kvalitu byliny. Pokud se rozhodnete použít hnojivo, vždy se řiďte návodem na obalu a dodržujte doporučené dávkování. V případě nedostatku živin může majoránka vykazovat známky slabého růstu a blednutí. V takovém případě je dobré ji doplnit vhodným hnojivem.

Majoránka se vysazuje v květnu nebo v červnu na slunné místo a do dobře propustné půdy. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jiné organické hnojivo.
 
Při pěstování majoránky je důležité dbát na pravidelnou zálivku, ale také na to, aby nebyla půda přemokřená. Majoránka rovněž potřebuje průběžné odstraňování odkvetlých květů, aby se stimulovalo další kvetení. V době růstu se doporučuje jednou za dva týdny použít na hnojení bylinné hnojivo nebo kompost.
 
Pokud chcete zajistit, aby vaše majoránka byla silná a zdravá, můžete ji pravidelně prořezávat. To totiž nejenže podporuje její růst, ale vám také poskytuje čerstvou bylinu pro kuchyňské použití.
 

V zimě můžete majoránku přesadit do květináče a umístit ji na chráněné místo, aby byla chráněna před mrazy. Díky tomu se vám podaří pěstovat bylinku jako víceletou. 

Majoránka v kuchyni a v léčitelství

Když máte svou vlastní úrodu majoránky, můžete ji usušit a skladovat pro pozdější použití. Majoránka se může použít v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je například tymián, rozmarýn nebo oregano, abyste si vytvořili dokonalý mix koření pro vaše oblíbené pokrmy.

Majoránkové máslo jako lék pro miminka – toto máslo pomůže i malým miminkům s rýmou a zahleněním. Stačí nechat povolit máslo a vmíchat do něj nadrobno nadrcenou nať majoránky. Důkladně promícháme a nanášíme zezadu na krk miminka, abychom mu uvolnili hleny. 

Lehký zeleninový salát s čerstvou majoránkou – smícháme oblíbené druhy zeleniny (rajče, papriky, okurky), přidáme sůl, pepř, olivový olej a pár kapek citronu. Vše ozvláštníme lístky čerstvé majoránky.

 

Majoránka sušená
Čerstvá majoránka v lehkém zeleninovém salátu

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články