lusková zelenina

Obsah

Lusková zelenina - co k ní patří

Lusková zelenina, nebo také luskoviny či luštěniny, patří mezi oblíbené druhy zeleniny. Mezi nejznámější a nejčastěji pěstované patří hrášek, fazole a sója. Tyto druhy zeleniny se vyznačují vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a vitamínů.

Z vitamínů zde najdeme například vitamín A a komplex vitamínů B. Ale pozor, některé luštěniny obsahují zasyrova jedovaté kyanogenní glykosidy, a tak je potřeba konzumovat je jen vařené (fazole).

Některá lusková zelenina (fazol šarlatový, fazol obecný) je popínavá, čehož využívají zahrádkáři i jako okrasné vlastnosti. Můžete ji použít na zakrytí nehezkého plotu, na propletení pergoly, aby dovnitř nebylo vidět apod.

Lusková zelenina je také výborným přírodním hnojivem – zarýt nebo zaorat nať hrachu či fazolu je prospěšné pro budoucí pěstování rostlin, protože luskoviny dodávají do půdy dusík.

Lusková zelenina - fazole

Lusková zelenina druhy

Existuje mnoho druhů luskové zeleniny a zde jsou vyjmenovány ty nejznámější:
 
1. Hrášek: Hrášek je malé, kulaté semínko s jemnou sladkou chutí. Je plný bílkovin, vlákniny a vitamínů a bývá velmi oblíbeným přídavkem do polévek, rizota a salátů. Dá se konzumovat syrový i vařený.
 
2. Fazole: Fazolí existuje celá řada podle druhu i kultivaru. Mohou být bílé, červené, černé nebo hnědé barvy a mávají různé tvary i velikosti. Jsou velmi výživné a často se používají v mnoha pokrmech. Musí se však používat zásadně vařené nebo jinak tepelně upravené.
 
3. Sója: Sója je luštěnina, která má podobu malých zrn, z nichž se může vyrábět sójové mléko, tofu, miso a další potraviny. Je vynikajícím zdrojem bílkovin, vlákniny a vitamínů. Je také oblíbenou potravinou pro vegetariány a vegany, protože dokáže nahradit bílkoviny obsažené hlavně v mase.
 
4. Čočka: Čočka jsou malá semena ve tvaru čočky, která mohou být různých barev, kromě hnědé může mít také zelenou a oranžovou. Jsou vynikajícím zdrojem železa a dalších důležitých živin.
 
5. Cizrna: Cizrna jsou malá, kulatá semena. Je to velmi dobrý zdroj bílkovin, vlákniny a vitamínů a často se používá k výrobě humusu.
Lusková zelenina - hrášek

Jak pěstovat zeleninu luskovou

Lusková zelenina - čočka různých barev
I luskovou zeleninu si můžete vypěstovat na své zahradě. Zde najdete pár tipů, jak ji úspěšně pěstovat:
 
1. Vyberte si vhodné místo: Lusková zelenina potřebuje slunné stanoviště, aby se mohla dobře vyvíjet. Vyhněte se místům, kde je vysoká vlhkost.
 
2. Zvolte vhodnou půdu: Pro pěstování luskové zeleniny jsou nejlepší hlinitopísčité půdy. Přidáním humusu nebo kompostu můžete kvalitu půdy zlepšit. Příliš jílovitou půdu můžete vylepšit i přidáním písku nebo perlitu.

Hnojení luskové zeleniny

Doplňování živin pomocí hnojení luskové zeleniny podpoří růst a rozvoj rostlin. Hnojivo aplikujte na začátku vegetačního období a pak každých 14 dní, a to nejlépe posypem nebo zálivkou. Hodí se kompost, přírodní organická hnojiva, jako je Hnojík, méně vhodná jsou chemická hnojiva, která by mohla rostliny spálit. Kromě toho mějte na paměti, že lusková zelenina je sama o sobě dobrým hnojivem, a tak nať z hrachu nebo fazolí můžete zarýt na podzim do půdy, protože dodá další generaci rostlin dusík.

3. Vysévejte semena: Semena luskové zeleniny můžete vysévat přímo do půdy, a to nejlépe během od konce dubna do konce května. Hloubka se řídí podle velikosti konkrétního druhu – nejhlouběji se vysévají fazole.
 
4. Pravidelná zálivka: Lusková zelenina potřebuje pravidelnou zálivku, zejména během suchého období.
 
5. Podpěra rostlin: Některé druhy luskové zeleniny potřebují podporu pro svůj růst. Proto můžete použít kolíky, rámy nebo podpěrné sítě.
 
6. Likvidujte plevel: Plevel dokáže spotřebovat živiny a vodu, které lusková zelenina potřebuje v hojném množství. Vytrhávání plevele vám zajistí bohatou úrodu.
  
8. Sbírejte lusky: Lusková zelenina je třeba sbírat pravidelně, jakmile jednotlivé lusky dozrávají. Celé rostliny se sklízejí až na konci vegetačního období a vyzrálé lusky se mohou použít na uskladnění nebo na semena na další sezonu.
 
Každý druh luskové zeleniny vyžaduje poněkud odlišná opatření, ale s využitím výše uvedených kroků si můžete úspěšně vypěstovat oblíbenou luskovou zeleninu na vlastní zahradě.
 

Fazole - lusková zelenina

Čím jsou fazole tak odlišné, že jim věnujeme samostatný odstavec? Fazole jsou jednou z mnoha druhů luskové zeleniny, avšak od jiných luskovin se v několika klíčových charakteristikách:

  1. Tvar a velikost: Fazole jsou obvykle větší a mají výraznější tvar než jiné luskoviny, jako jsou například hrášek nebo čočka.

  2. Chuť: Fazole mají charakteristickou chuť, která se liší od jiných luskovin. Mají výraznější chuťový profil a jsou obvykle méně sladké než například hrášek.

  3. Struktura: Fazole mají pevnější a vláknitější strukturu než jiné luskoviny, což je dělá vhodné pro mnoho různých pokrmů, jako jsou například chilli nebo fazolová polévka.

  4. Nutriční hodnota: Fazole jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a vlákniny, obsahují také vitamíny a minerály jako například železo a draslík.

 
Fazole lusková zelenina

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články