Kanadské borůvky

Obsah

Kanadská borůvka neboli borůvka kanadská

(Vaccinium corymbosum)

Kanadská borůvka, známá také jako brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), je malý keř, který je známý svými drobnými, kulatými, modrými až černými plody. Tato rostlina patří do rodu Vaccinium a je příbuzná s borůvkami, brusinkami a dalšími rostlinami z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae). Kanadské borůvky jsou domovem v boreálních lesích Severní Ameriky, ale dnes jsou běžně pěstovány jako ovocná rostlina v různých částech světa.

Jak vypadá kanadská borůvka, kde roste a jaké je její využití

 1. Plody: Plody kanadské borůvky jsou malé, kulaté a mají tmavou modrou nebo černou barvu. Jsou sladké a šťavnaté, takže jsou oblíbené jak pro konzumaci zasyrova, tak i pro použití ve sladkých pokrmech, jako jsou koláče, muffiny a džemy.

 2. Listy: Listy kanadské borůvky jsou střídavé, eliptického tvaru a mají tmavě zelenou barvu.

 3. Stanoviště: Kanadské borůvky rostou ve vlhkých, lesnatých oblastech, obvykle v blízkosti jehličnatých stromů, jako jsou borovice a jedle. Tyto rostliny jsou dobře adaptované na život v kyselé půdě a na místa s chudým výživným obsahem.

 4. Využití: Plody kanadské borůvky jsou oblíbené pro svou chutnou chuť a vysoký obsah antioxidantů a vitamínů. Jsou často konzumovány syrové, přidávány do různých pokrmů nebo zpracovávány do různých produktů, jako jsou borůvkové džemy, borůvkové koláče a borůvkové muffiny.

Kanadské borůvky mají také některé léčebné vlastnosti a jsou tradičně používány v lidovém léčitelství. Jsou bohaté na vitamíny, minerály a polyfenoly, které mohou přispět k zdravému životnímu stylu.

kanadská borůvka

Kanadská borůvka pěstování

Kanadská borůvka (Vaccinium myrtillus) může být pěstována v domácí zahradě nebo na menší farmě za předpokladu, že budete dodržovat správnou péči a poskytnete jí vhodné podmínky. Dále uvádíme základní kroky, jak pěstovat kanadskou borůvku:

Výběr vhodného místa: Kanadské borůvky potřebují slunné až polostinné stanoviště. Vyberte místo, kde budou dostávat dostatek slunečního světla, ale budou chráněny před přímým poledním sluncem v horkých oblastech.

Příprava půdy: Kanadské borůvky preferují kyselou půdu s výborným odvodněním. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na organický materiál. Pokud je půda příliš alkalická, můžete ji vylepšit přidáním rašeliny.

Výsadba rostlin: Vysazujte kanadské borůvky na jaře nebo na podzim. Rostliny umístěte do připravených jam s dostatečným odstupem mezi nimi (asi 1,5 až 2 metry).

Zálivka: Udržujte půdu stále vlhkou, zejména během suchých období. Kanadské borůvky mají rády rovnoměrnou zálivku.

Hnojení: Kanadské borůvky mohou být hnojeny hnojivy vhodnými pro acidofilní rostliny. Doporučuje se hnojení na jaře před rašením a na podzim po sklizni.

Mulčování: Mulčování půdy kolem borůvek pomáhá udržovat půdu vlhkou, potlačuje růst plevelů a udržuje rovnoměrnou teplotu půdy. Použijte k tomu kůru nebo jiný vhodný mulč.

Ochrana před škůdci: Borůvky mohou být náchylné na škůdce, jako jsou larvy hmyzu a ptáci. Zvažte použití ochranných sítí nebo jiných metod, abyste chránili plody před poškozením.

Řez: Pravidelný řez borůvek je důležitý pro udržení zdravého růstu a plodnosti rostlin. Provádějte řez na jaře, odstraňte staré nebo nemocné větve a podporujte tvorbu nových výhonů.

Sklizeň: Borůvky zrají na konci léta a na podzim. Sbírejte je, když jsou plody zralé, a použijte je pro různé kulinářské účely, nebo je můžete zmrazit na pozdější použití.

Kanadská borůvka - Vaccinium myrtillus

Kanadské borůvky v květináči

Kanadské borůvky lze opravdu pěstovat v květináči nebo nádobě, pokud jsou splněny některé specifické požadavky na péči a podmínky. Pěstování kanadských borůvek v nádobách může být vhodné pro lidi, kteří nemají k dispozici zahradu nebo chtějí mít borůvky na terase nebo balkonu. Měli byste však splnit těchto několik klíčových faktorů pro úspěšné pěstování kanadských borůvek v květináči:

 • Velikost nádoby: Vyberte dostatečně velký květináč, aby mohl poskytnout dostatek místa pro růst kořenů borůvky a udržování stabilního prostředí. Ideální jsou hluboké nádoby s objemem alespoň 10-15 litrů.

 • Půda: Použijte kyselou půdu s výborným odvodněním, která je vhodná pro acidofilní rostliny. Borůvky potřebují půdu s nízkým pH (kyselou), takže můžete použít směs půdy pro rododendrony nebo borůvky, která je pro ně vhodná.

 • Slunce: Borůvky potřebují dostatek slunečního světla pro růst a plodnost. Umístěte květináč na místo, kde budou dostávat alespoň 6-8 hodin slunečního světla denně.

 • Zálivka: Udržujte půdu v květináči stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Pravidelně zalévejte a sledujte, aby půda nevysychala.

 • Hnojení: Borůvky v květináči budou potřebovat pravidelné hnojení, protože živiny se mohou rychle vyčerpat. Použijte hnojivo navržené pro acidofilní rostliny a dodržujte doporučené dávkování.

 • Ochrana před mrazem: Pokud jste v oblasti s chladnými zimami, může být nutné květináč s borůvkami přesunout do chladnější místnosti nebo zabezpečit proti mrazu v zimních měsících.

 • Pravidelný řez: Provádějte pravidelný řez borůvek v nádobě, abyste udrželi rovnováhu mezi růstem a plodností rostliny.

Při pěstování kanadských borůvek v květináči je důležité zajistit jim vhodné podmínky a péči, ale je to možné, a můžete si tak užívat čerstvé borůvky i na malém prostoru.

 

Kanadské borůvky zdraví

Borůvky jsou malé modré nebo černé plody, které jsou velmi ceněny pro svůj vysoký obsah živin a pro své zdravotní výhody. Ostatně, posuďte sami:

 1. Antioxidanty: Borůvky jsou bohaté na antioxidační látky, jako jsou flavonoidy, antokyaniny a vitamín C. Antioxidační látky pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály v těle, což může snížit riziko poškození buněk a vývoje různých onemocnění.

 2. Vysoký obsah vlákniny: Borůvky obsahují rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, což je prospěšné pro trávicí systém. Vláknina pomáhá udržovat zdravou střevní funkci a může snižovat riziko zažívacích problémů, včetně zácpy.

 3. Vitamíny a minerály: Borůvky obsahují vitamín C, vitamín K a řadu minerálů, jako je mangan. Vitamín C je důležitý pro imunitní systém a zdravou pokožku, zatímco vitamín K je klíčový pro srážení krve a zdravé kosti.

 4. Snížení zánětů: Antokyaniny obsažené v borůvkách mají protizánětlivé vlastnosti, což může pomoci snižovat zánětlivé procesy v těle. To může být užitečné pro snížení rizika různých chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a diabetu.

 5. Podpora zdravého mozku: Některé studie naznačují, že konzumace borůvek může mít pozitivní vliv na kognitivní funkci a paměť. Antioxidanty a další látky obsažené v borůvkách mohou chránit mozkové buňky před poškozením.

 6. Zlepšení zraku: Borůvky obsahují lutein a zeaxantin, které jsou důležité pro zdraví očí a mohou pomoci ochránit oči před škodlivým zářením.

 7. Kontrola hladiny cukru v krvi: Některé studie naznačují, že konzumace borůvek může pomoci snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat citlivost na inzulín u lidí s diabetem 2. typu.

Je důležité si uvědomit, že výživné hodnoty borůvek mohou variabilně záviset na odrůdě a původním místě pěstování. Nicméně, obecně platí, že borůvky jsou výživným a zdravým doplňkem stravy a jsou vhodnou součástí vyváženého stravovacího plánu.

kanadská borůvka plody

Borůvky kanadské - recept na borůvkový koláč

Borůvky jsou výborné třeba na pečení koláčů. Níže máte uvedený recept, který je velmi jednoduchý, a přitom výsledný koláč uchvátí vás i vaše návštěvy.

Ingredience na těsto:

 • 2 šálky hladké mouky
 • 1/2 šálku cukru
 • 1/2 šálku másla (změklého)
 • 1/2 čajové lžičky soli
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • 1/2 šálku mléka
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 vejce

Na náplň:

 • 3-4 šálky čerstvých borůvek
 • 1/2 šálku cukru
 • 2 lžíce hladké mouky
 • 1/2 čajové lžičky skořice (volitelné)

Postup:

 1. Troubu předehřejte na 180 °C a vymažte plech na pečení máslem nebo ho vyložte pečicím papírem.

 2. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, cukr, sůl a prášek do pečiva.

 3. Přidejte změklé máslo a mixujte nebo hněťte, dokud nedosáhnete drobivé konzistence.

 4. V jiné míse smíchejte mléko, vanilkový extrakt a vejce.

 5. Přidejte tekuté ingredience do směsi práškových a dobře promíchejte, dokud nezískáte hladké těsto.

 6. V malé míse smíchejte cukr, hladkou mouku a případně skořici (pokud ji používáte) pro náplň.

 7. Rozválejte dvě třetiny těsta na plechu na pečení tak, aby zakrývalo dno a okraje plechu.

 8. Rozetřete náplň na těsto.

 9. Na náplň nasypejte čerstvé borůvky.

 10. Zbylé těsto rozprostřete na vrchol borůvek v drobných kouscích.

 11. Pečte v předehřáté troubě 45-55 minut, nebo dokud vrchní část těsta nezezlátne a borůvky nezačnou bublat.

 12. Před krájením nechte koláč vychladnout a pak už si můžete dopřát tuto lahodnou dobrotu.

Tento recept na borůvkový koláč je jen jedním z mnoha možných způsobů, jak připravit tuto oblíbenou pochoutku. Můžete experimentovat s různými variacemi těsta, náplní a kořením podle svého vkusu.

Borůvkový koláč

Hnojení keřů a stromů

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje: