virová kaménkovitost hrušek

Obsah

Virová kaménkovitost hrušek - napadá hrušky a kdouloně

(Apple stem pitting virus)

Virová kaménkovitost hrušek je další z virových chorob, která se šíří především vegetativně a je nevyléčitelná. Tento virus tentokrát napadá hlavně hrušně a kdouloně.

Virus na svých hruškách poznáte podle plodů – propadají se jim pletiva a v důsledku toho dochází k deformaci plodů. Plody jsou navenek deformované a uvnitř se nacházejí skupiny buněk, které vypadají jako žluté a později hnědé kamínky. Hrušky jsou kvůli tomu nepoživatelné.

Choroba se přenáší vegetativním způsobem – roubováním, očkováním, podnožemi.

Některé hrušňové odrůdy jsou více náchylné – např. Boskova lahvice, Konference, Hardyho máslovka.

Nejlepší je prevence proti této chorobě – tj. nakupovat zdravé stromky, nemnožit stromky, které jsou již nemocné. Pomůže i vyrovnaná a vyvážená výživa a zálivka.

Virová kaménkovitost hrušek - deformace plodu

Virová kaménkovitost hrušek u kdouloní

Stejně jako hrušky může virová kaménkovitost napadnout i kdouloně. Poznáte to opět na plodech, kdy se asi 20 dní po opadu okvětních lístků začnou objevovat první příznaky. Jamkovitost a hrudkovitost plodů se postupně zvětšuje a i kdoule jsou nepoživatelné, nedá se z nich vyrobit ani marmeláda. 

Nevýhodou je, že nemoc se projevuje klidně až po roce pěstování. Proto je velmi důležité vybírat si stromky v ověřených školkách nebo zahradnictvích.

Virová kaménkovitost u kdouloně

Virová kaménkovitost hrušek možnost záměny

Pokud máte podezření, že vaše hrušeň nebo hrušně trpí virovou kaménkovitostí, zkuste nejprve zjistit, zda netrpí pouze nedostatkem boru. Ten způsobuje podobné příznaky, které jsou ovšem abiotického, tedy neparazitického původu.

Dostatek boru můžete svým rostlinám zajistit přidáním speciálního hnojiva s borem, nebo přihnojením samostatným boraxem (tetraboritanem sodným).

Virová kaménkovitost hrušek ochrana

Ačkoliv je virová kaménkovitost hrušek stejně jako ostatní virové choroby nevyléčitelná, můžete se pokusit všechny ovocné stromy preventivně hnojit přírodním organickým hnojivem Hnojíkem. Toto totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík po celou sezonu, nejspíše dosáhnete toho, že vaše ovocné stromy budou mít lepší obranyschopnost.

Repelentní účinek proti škůdcům i chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin. Navíc chitin zlepšuje strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se můžete použít jako sypké a zapravit jej do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete ovocné stromy zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu. Používejte hnojivo naředěné tak, aby to bylo pro rostliny užitečné. Zálivku i postřik můžete opakovat maximálně 3x týdně.

české organické hnojivo 8L

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články