HMYZÍ TRUS jako HNOJIVO NA OVOCNÉ STROMY

Ovocné stromy

Obsah

Ovocné stromy - jabloně

Ovocný strom

Ovocné stromy - jabloň

Ovocný strom je rostlina stromovité formy , dřevina. Pěstovaný bývá zpravidla pro užitek z plodů . Přičemž jeho pěstování může plnit i estetickou funkci .

Plody ovocného stromu jsou označovány jako ovoce . Podle jednotlivých druhů se ovoce liší velikostí, tvarem, barvou i chutí. Stromy, které přinášejí jedlé ovoce pro lidi, dostaly pojmenování ovocné stromy .

Ovocné stromy

Pěstování ovocných stromů má u nás velmi dlouhou historii. Tak jako v minulosti i nyní se ovocné stromky těší u pěstitelů velké oblibě. Kromě zkrášlení či vytvoření příjemného stínu nabízejí skvělou přidanou hodnotu ve formě svého ovoce .

V našich klimatických podmínkách nejčastěji pěstované ovocné stromy v exteriéru jsou: jabloň, hruška, švestka, třešeň, višeň, meruňka či broskev. No v našich zahradách a sadech najdeme i nektarinku, ringlotu, mirabelku, morušu či křížence jako například švestkomeruňka nebo jeřabinohruška .

Jabloň

Jabloň s jablky na větvích

ovocné stromy - hruška

Hruška se zralými plody hruškami v zahradě

ovocné stromy - švestka

Strom Švestka s dozrálými plody švestkami
na stromě

Ovocné stromy - třešeň

Třešeň s červenými bobulovými plody třešněmi

ovocné stromy - višeň

Višeň s nádhernými plody a listy na větve

Ovocné stromy - Broskvoň

Větev broskve s dozrálými plody a listy

Ovocné stromy: prodej a nákup

Většina zahrádkářů a pěstitelů ovocných stromů si své ovocné stromy kupuje . Přestože se najdou i nadšenci, kteří si vypěstují vlastní podnož a zaštípí do něj ovocný strom, o který mají zájem. Většinou však tuto náročnou práci přenecháváme odborníkům , kteří se jí věnují na profesionální úrovni.

Již při výběru konkrétního ovocného stromu, který chceme koupit, řešíme různé typy podnoží ovocných stromů . Od nich se odvíjejí vlastnosti stromu , o který máme zájem. Je rozdíl zda si vybereme podnož, díky kterému náš strom vyroste do výšky maximálně 2m, 8m, či do 15m .

Ovocné stromy - třešeň

Podnože stromů , do kterých jsou zaštěpeny odrůdy ovocných stromů, kromě velikosti, tvaru, rychlosti růstu či pěstitelských nároků stromu , ovlivňují i chuť, tvar, skladovatelnost či vybarvení plodů . Proto je vhodné této oblasti při výběru ovocného stromu věnovat pozornost.

Při výběru kultivaru ovocného stromku se zaměřte i na opelivost . Existují kultivary ovocných stromů, které jsou označeny jako samoopylivé (samosprašné), ale i takové, které jsou cizoopylivé (cidososprašné). Když se budete rozhodovat, který stromek si pořídit, u jednotlivých kultivarů, podívejte se také na informaci, zda je samoopelivá, nebo jaké potřebuje opylovačů. Pokud ji nenajdete, vyžádejte si ji.

Pokud si totiž vyberete cizoopelivý kultivar a ve vašem okolí, v dostatečné vzdálenosti, se nenachází jeho opylovač , nedočkáte se vytoužené úrody . To je častá odpověď, proč ovocný strom nepřináší úrodu.

Ovocné stromy - kvetoucí třešeň

Třešeň – kvetoucí větev třešňového stromu

Ovocné stromy - kvetoucí hruška

Kvetoucí ovocný strom hruška – detail na bílé květy, poupata a listy.

Ovocné stromy - kvetoucí broskvoň

Broskev – Růžový broskvový květ

Ovocné stromy - jabloň

Kvetoucí jabloně v zahradě.

Zakrslé ovocné stromy

Ovocné stromy - řez

Abyste mohli pěstovat ovocné stromy, nemusíte mít nutně velký prostor v zahradě či sadě. Najdete kultivary, které označujeme jako zakrslé ovocné stromy a jsou vhodné i do menších prostor .

Díky podnožům, do kterých jsou zaštěpeny, zakrslé formy ovocných stromů nedorůstají do velkých rozměrů – ani výšky, ani šířky. Díky své velikosti jsou pohodlnější pro péči při stříhání , postřicích , ale i při sklizni ovoce .

Sloupovité ovocné stromy

Pokud nemáte prostor ani na zakrslé formy stromků , stále se nemusíte vzdát svého snu o pěstování ovocných stromů. Řešením mohou být sloupovité ovocné stromy, které jsou vhodné do i do úzkých prostor.

Jejich historie začíná v Anglii a obvykle jsou zaštěpeny na pomalu až mírně středně rostoucích podnožích.

Ovocné stromy zakrslé - řez

Už z jejich názvu vyplývá, že jejich koruna je úzká – sloupovitá. Mají jeden hlavní výhon. terminál, ze kterého se rozrůstá koruna do maximální šířky 1m. Tyto sloupovité stromky dorůstají maximální výšky 4m .

Velikost plodů sloupovitých ovocných stromů je normální , ačkoli množství plodů nebude jako u klasických velkých stromů, přece si můžete vypěstovat vlastní ovoce.

Ovocný strom na balkon

Balkony či terasy jsou součástí našich domácností , kanceláří, restaurací … Je krásné, když se i oni zelenají a přinášejí nám do života trochu přírody . Nemusí to být jen kvítky , bylinky či zeleninové sazenice . Mohou to být i ovocné stromy .

Výše zmíněné sloupovité formy ovocných stromů jsou řešením i pro ty, jejichž snem je pěstovat ovocný strom na balkon , či terasu .

Ovocné stromy - kvetoucí švestka

Na balkony i terasy je třeba vybírat kultivary , které dorůstají výšky 2m až 3m a kterým vyhovuje pěstování v tzv. kultivaru. kontejnery, tedy v přiměřeně velké nádobě, květináči.

Nepotřebují nutně pro svůj kořenový systém velký prostor ve volném prostoru. Samozřejmě, že proto potřebují o něco více péče. Zejména ve formě výživy a vláhy . Ale velmi důležitý je i řez a probírka plodů

Takto můžete pěstovat sloupovité kultivary jablek , hrušek , švestek , třešní , višnin či meruňek . Dokonce si můžete vybrat stromky, které na jednom podnoži mají zaštěpené dvě různé odrůdy téhož druhu či dokonce různých druhů ovocných stromů.

Kdy zasadit ovocné stromy

ovocné stromy - pěstování

Výsadba je důležitým krokem pěstování a ovlivňuje pěstování a prosperitu stromu po celou dobu jeho životnosti.

Příprava půdy , její obohacení o vhodné kvalitní hnojivo , jakým je například Hnojík a dostatečně velká výsadbová jáma (ideálně 50x50x50 cm) je samozřejmostí. Jak velký prostor od okolí váš stromek potřebuje se odvíjí od jeho druhu a kultivaru.

Ideálním obdobím, kdy zasadit ovocné stromy , je čas vegetačního klidu . Chladné počasí podzimu od poloviny října , dokud není zamrzlá půda, podporuje dobré zakořenění mladých stromků. Při podzimní výsadbě není nutné provádět po vysadí řez koruny, lze jej provést na jaře.

Chcete-li vysadit stromek na jaře, nejlepší je to hned po rozmrznutí půdy (ranní mrazíky nejsou překážkou). Nejpozději vysaďte volnokořenní stromek do konce dubna .

Kontejnerované stromy lze obecně vysazovat i později, tedy celoročně , dokud není zamrzlá země. No vysoké teploty a sucho mohou být překážkou pro uchycení stromu. Proto je důležité mu zajistit pravidelnou dostatečnou vláhu , případně při velmi silném slunečním záření jemné zastínění . Ideální čas i pro je však podzim či jaro.

Před samotnou výsadbou je vhodné namočit kořenový systém na 1-24h do vody a následně vysadit . Místo štěpení musí být minimálně 10cm nad povrchem půdy.

Půdu kolem stromku dobře utlačte a stromek vydatně zalijte .

Pěstování ovocných stromů

Každá odrůda či kultivar mají své specifické požadavky na pěstování. Obecně ovocné stromy mají v oblibě lehčí, propustnou, humózní a výživnou půdu s mírně kyselou reakcí.

Při výběru místa je třeba kromě kvality půdy dát pozor na přemokření , které by způsobilo odhnívání kořenů . Ale po vysazení a při pěstování, zvláště v období sucha, je potřebná dostatečná zálivka .

Při výběru místa zohledněte i světelné podmínky , aby váš stromek dobře prosperoval a vypěstované ovoce mělo dostatečnou sladkost.

Ovocné stromy - pěstování třešeň

Před zakoupením stromku, zohledněte vaše klimatické podmínky , aby vámi vybranému kultivaru se dobře dařilo a měli jste očekávanou úrodu.

Po jarním vysazení nezapomeňte během prvního měsíce stromeček vydatně zalévat . Po vysazení je důležité zejména během prvního roku udržovat okolí stromku bez plevele a travnatého porostu .

V prvních letech po vysadí, kdy stromeček začne rodit, je vhodné dělat tzv. přejímku plodů . To znamená, nenechávat na mladém stromku příliš mnoho plodů, aby nedošlo k jeho předčasnému vyčerpání.

Zvlášť to platí u sloupovitých odrůd a stromků pěstovaných v květináčích . I po pár letech u sloupových odrůd je vhodné, aby nasazené plody nebyly blíže než 10 cm , aby měly dostatečný prostor pro svůj růst a zrání.

Hnojení ovocných stromů

Hnojení ovocných stromů je nezbytné pro zdravý růst, prosperování i bohatou úrodu . Bez dostatečné výživy, když se nedoplní živiny do vyčerpané půdy, se stromům nebude dobře dařit. Zda použijete kvalitní kompost , nebo doporučené vyvážené organické či minerální hnojivo , je na vás.

My vám doporučujeme organické hnojivo z hmyzího trusu Hnojík . Je vhodné pro všechny druhy ovocných stromů, snadné pro manipulaci, jednoduché pro aplikaci, s kvalitními vyváženými živinami as jejich postupným uvolňováním .

rajčata v misce
chitin vzorec

Velkou výhodou je, že vaše stromy s Hnojíkem nemůžete přehnojit ani spálit . Pokud ho dáte víc, stromu neublížíte, ale postupně si bude brát potřebné množství živin. Jeho aplikací zároveň podporujete tak potřebný půdní život.

Bonusem Hnojíku je jeho repeletní účinek na škůdce . Díky Chitinu , který obsahuje, se vaše stromy budou samy bránit před nepříjemnými návštěvníky. Více o chitinu a jeho účincích se dočtete v článku Chitin .

Na kterých škůdců jsou potvrzeny repelentní účinky naleznete pod názvem Škůdci . Hnojík můžete používat několika způsobyposyp, postřik, zálivka . Jak si je připravit a jaké množství Hnojíku použít naleznete v článku Dávkování .

Řez ovocných stromů

Po výsadbě ovocných stromů se doporučuje provést řez . Když vysazujete stromek na podzim , můžete vynechat tento řez a provést jej na jaře .

Po jarní výsadbě ponechte stromku 3 až 5 základních větví, na kterých bude po 2 až 6 oček . Poslední očko na větvičku má být nasměrováno ven od koruny. Rány způsobené řezem ošetřete například štěpařským voskem nebo balzámem , aby nedošlo i napadení patogeny.

Záhradné nožnice na stole určené pre rez rastlín

U sloupovitých odrůd nezkracujte hlavní větev! V předjarním období před rašením postranní výhony zkraťte přibližně na 15cm (za třetím očkem), přičemž poslední očko ať směřuje dovnitř do koruny stromu.

Kdy stříhat ovocné stromy

První řez se provádí po výsadbě . Při podzimní výsadbě jej lze odložit na jaře.

V dalších letech se v rozdílném čase doporučuje provádět řez jádrovin a řez peckovin . Jádroviny , tedy jabloně či hrušky , se stříhají na konci zimy v předjarním období dříve než začnou rašit .

Naopak u peckovin, jako švestka, třešeň, v žíšně, meruňka nebo broskev, se řez provádí, když začnou rašit, tedy v jarním období po jejich probuzení . Tento řez v jaru způsobí snížení růstu větví a zvýšení produkce ovoce.

Přesný čas, kdy stříhat ovocné stromy, je třeba přizpůsobit vašim klimatickým podmínkám . Jiný termín pro stříhání ovocných stromů je v severních oblastech, jiný v jižních.

U sloupovitých ovocných stromů se ještě v letním období zaštipují letorosty , které se pak rozvětví. To způsobí vznik tzv. rodivého obrostu , na kterém budou růst plody. Ideální termín je od konce července do poloviny září . Čas je opět třeba přizpůsobit vašim pěstebním podmínkám.

Pro mnohé zahrádkáře a pěstitele je pěstování ovocných stromů láskou i vášní. Přejeme vám, aby vaše péče a námaha vám přinášela radost a vytouženou ovocnou odměnu.

Zavařování třešní
Woman picking ripe plums from tree in basket
ovocné stromy - hrušky
broskve
Broskve
Jabloň odrůda Jonagold
Višně
Švestka