HMYZÍ TRUS jako HNOJIVO NA BROSKVONĚ

Kadeřavost broskvoní a postřik proti kadeřavosti

Obsah

Illustration Prunus persica0

Broskev

broskvoňBroskev ( Prunus persica) Je listnatý strom plodící jedlé šťavnaté plody zvané broskve. Patří do rodu  Prunus , do kterého patří i třešně, meruňky, mandle a švestky. Broskev je spolu s mandlí zařazena do podrodu Amygdalus , který se od ostatních podrodů odlišuje vlnitým obalem semen. Může dorůst až do výšky 7 metrů. Přestože v současnosti jsou rozšířeny nízkokmenné odrůdy. Broskve nektarinky , které jsou běžně označovány pouze jako podobné druhy peckového ovoce, jsou ve skutečnosti stejné druhy. Jejich rozdílnost je způsobeno mutací jednoho genu.

Už minulosti byla broskev oblíbenou. Svědčí o tom, že staří Římané ji označovali jako “ perské jablko “ ( malum persicum ) a později se z ní staly francouzské pêche . Latinský název persica  odkazuje na její rozšířené pěstování v  Persii (dnešní Írán), odkud se měla následně rozšířit do Evropy. Genetické studie však naznačují, že pochází z Číny , kde se vyskytovala již v období neolitu .

Broskev  patří mezi oblíbené ovoce. Ale radost z jejich pěstování a jejich užitku nám mohou překazit jak škůdci, tak nemoci. Způsobují jak oslabení stromu, snížení či zničení úrody, tak i odumření části či celého stromu. Nejčastěji vyskytující se nemocí broskví na naší území je kadeřavost broskví .

 

Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskví, či Kadeřavost listů broskve ( Taphrina deformans) je houbové onemocnění broskví, mandlí a příležitostně i meruněk. Infikuje prioritně listy a výhonky. Ale napadá také plody a květiny, jak mladých, tak starších stromů. Jejím následkem už v jarním období opadávají listy, což následuje i opadání mladých plodů.

Taphrina deformans roste mezi buňkami listů a stimuluje je, aby se dělily ve zvětšené míře. To způsobuje deformace dopisů. Červené rostlinné pigmenty se hromadí v zdeformovaných buňkách a askospory dávají listům šedobílý, práškový nebo sametový vzhled. Jedná se o tzv. vlákna houby – mycelium. Askospory se uvolňují do ovzduší, a tak se přenášejí.

Na plodech, které neopadnou se po napadení touto houbou objevují červenofialové skvrny a praskají. Mladé výhony přestávají růst, dochází k jejich zduření, deformacím i následnému praskání a při silném napadení usychají. U stromů dřevnaté části hůře vyzrávají a často dochází k jejich vymrzání. Pokud s nemocí nebojujeme, můžeme přijít o celý strom.

Deštivé a chladné počasí od časného do pozdního jara podporuje propuknutí a rozšíření tohoto onemocnění. Nejdůležitější z tohoto pohledu je čas od rašení do odkvětu květin.

kadeřavost broskvoní
Kadeřavost broskví – napadený list
 

Houba přezimuje ve stádiu blastospór na kůře stromů a pod šupinami poupat. Jsou velmi odolné vůči nepříznivému počasí a mohou přežít i více než 1 vegetační sezónu.

kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskví – letořad s napadenými listy

příznaky kadeřavosti broskvoně

Příznaky kadeřavosti listů broskve mohou způsobit zvlnění a deformaci listů.

Zdroj: ipm.ucanr.edu Autor: Jack Kelly Clark.

kadeřavost broskvoní

Příznaky napadení houbou Taphrina deformans na ovoci – korkový a popraskaný povrch .

Zdroj: ipm.ucanr.edu Autor: Jack Kelly Clark.

kadeřavost broskvoní - detail listu

Kadeřavost broskví – detail poškozeného listu

Zdroj:  M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

přiznaky kadeřavosti broskvoně

Příznaky kadeřavosti listů broskve typické pro závažnou infekci houbou Taphrina deformans .

Zdroj: ipm.ucanr.edu Autor: Jack Kelly Clark.

kadeřavost broskvoní - napadené plody

Kadeřavost broskví – napadené plody

Zdroj:  M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

kadeřavost broskvoní - napadené listy
Kadeřavost broskví – detail napadeného listu – mycelium
 

Zdroj:  M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Kadeřavost listů broskví - léčení

broskev napadená kadeřavostí broskvoní
Kadeřavost broskví – strom napadený kadeřavostí
 

 

Osvědčil se výluh Hnojíku se svlečkami probublávaný během noci pomocí akvarijního vzduchování. Nemáte-li takovou možnost, jednoduše výluh častěji promíchejte, případně jej nechte louhovat 24 hodin.

Výluh se aplikuje jak postřikem , tak i zálivkou s dvoudenním rozestupem . Jak rychle se dokáže stromek z kudrnatosti listů broskve dostat, záleží na několika faktorech , jako jeho velikost, rozsah napadení či onemocnění nepředcházelo napadení a poškození škůdci či jinými patogeny a atp.

Ale určitě platí, čím dříve začnete s nemocí bojovat, tím rychleji a jistěji se jí zbavíte.

Ze zkušeností vyplývá, že do 1 až 3 týdnů (podle rozsahu napadení) pomohl Hnojík stromům zbavit se kadeřavosti .

Kadeřavost broskví - ochrana

Kadeřavost broskví – ochrana stromů vyjde určitě levněji , je i mnohem jednodušší a zároveň zajistí vytouženou úrodu , oproti tomu, když už je třeba léčit napadený strom a přijít io vynikající ovoce. Proto není třeba zapomínat na vyváženou výživu , aby komplex živin obsažený v Hnojíku posiloval imunitu stromu (viz. Použití hnojiva ) a Chitin podpořil jeho obranu proti škůdcům i patogenům .

Při rozsáhlém napadení a výrazně oslabené imunitě stromu i přes veškerou snahu může dojít k odumření stromu . Proto doporučujeme používat Hnojík nejen k léčbě již napadeného stromu, ale také jako prevenci a k posílení imunity stromů.

Ve videu níže si můžete prohlédnout jak se připravuje postřik proti kadeřavosti listů broskví – přípravu výluhu Hnojíku a jeho aplikaci na broskev napadenou kadeřavostí.

Postřik proti kadeřavosti

hmyzi trus v barelu s peciatkou 1
Hnojík v odměrce

Zdroje informací

Komentáře zákazníků k pěstování s HNOJÍK.CZ

Na skupince si můžete prohlížet příspěvky pěstitelů podle témat, kdy jedno z nich jsou bylinky či bazalka atp.

fb máme rádi hnojík - témata

Nákup na eshopu