kadeřavost broskvoně

Obsah

Kadeřavost broskvoně - jak na kadeřavost broskvoní

(Taphrina deformans)

Kadeřavost broskvoně je velmi častou chorobou, která postihuje broskvoně a další druhy stejného rodu (např. mandloně). Jedná se o houbovou chorobu způsobenou plísní Taphrina deformans.
 
Prvními příznaky jsou malé, nažloutlé skvrny na listech, které se postupně zvětšují a mohou být doprovázeny mírným zvlněním listů. Když se choroba rozvine, na listech vznikají kadeřavé až zvrásněné oblasti, někdy pokryté bílým povlakem spor. Plody mohou být také postiženy, objevují se na nich hnědé, shnilé skvrny.
 
Choroba se nejčastěji objevuje na broskvoních, které jsou vystaveny chladnému a vlhkému počasí nebo na rostlinách, které mají nedostatek vody během období, kdy se tvoří květy. Kromě toho mohou být citlivější i určité odrůdy broskvoní.
 
Boj proti kadeřavosti broskvoně spočívá především v prevenci. Doporučuje se výběr odolných odrůd, dostatečné hnojení a zálivka, časté odstraňování uschlých listů z podrostu a zabraňování přemnožení mšic a jiných škůdců, kteří chorobu šíří. V případě, že se objeví příznaky choroby, mohou být použity postřiky fungicidů na bázi mědi, ale je nutné je aplikovat včas, než se objeví plody, a důkladně dodržovat návod k použití, aby nedošlo k poškození rostlin.
Kadeřavost broskvoně na listech
Kadeřavost broskvoní - pokročilé stádium na listu

Ošetření broskvoní proti kadeřavosti

Kromě postřiků a organického hnojiva – viz níže se u kadeřavosti můžete spolehnout na některé metody, které jsou lehce dostupné, levné a ve většině případů fungují.

  1. Křen pod broskvoněmi – pokud vedle broskvoní nebo mezi nimi vysadíte křen, docílíte jednoduše toho, aby se houba způsobující kadeřavost broskvoní neobjevila nebo nevyvíjela. Křen totiž právě tuto houbu odpuzuje.
  2. Mulčování – mulč pod broskvoněmi je výborným prostředkem na to, aby stromky byly stále ve vlhku a dobře přihnojovány. Mulčování brání houbě se dostat do broskvoní a způsobovat chorobu.
  3. Řez broskvoní – důkladný a důsledný řez broskvoní, ale i mandloní způsobuje, že mají vzdušnou korunu a houba se nemá šanci uchytit.
  4. Rezistentní odrůdy – vybírejte rezistentní odrůdy, které jsou vůči chorobě odolné. Možná žádná není stroprocentně odolná, ale přesto v kombinaci s dalšími opatřeními můžete dosáhnout toho, že se vám kadeřavost vyhne obloukem. Rezistentní by měly být: Redwin, Májový květ a Dorchester.
Rezistentní odrůda Redwin

Kadeřavost broskvoní jarní postřik

Pokud se rozhodnete pro chemickou ochranu, pak je nutné vsadit na jarní postřik měďnatými prostředky, a to brzy na jaře, tedy při nalévání pupenů. Nejlepšími prostředky jsou:

  • Dithane M 45 (mancozeb) – 0,3 %,
  • Kuprikol 50 (oxychlorid Cu) – 0,6 %,
  • Syllit 65 (dodine) – 4 až 5 %,
  • Sulka (polysulfid-Ca) – 0,1 až 0,2 %.
Kuprikol a Sulku nepoužívejte po vyrašení!
Další ošetření je možné i na podzim po opadu listů, ale jarnímu postřiku se stejně nevyhnete.

Mějte prosím stále na paměti, že chemické postřiky mohou být toxické pro lidí, zvířata, vodní organismy i přírodu kolem.

Dále je potřeba používat ochranné prostředky, jako jsou ochranné rukavice, ochranné brýle, ochranný oděv, během aplikace postřiků. Během postřikování nejezte, nepijte ani nekuřte. Po aplikaci si důkladně umyjte ruce.

Postřiky provádějte jen za bezvětrného počasí nebo maximálně za mírného vánku.

Ochrana broskvoní proti kadeřavosti

Ještě mnohem lepším způsobem, jak ochránit broskvoně a mandloně proti kadeřavosti, je použití organického hnojiva, které dodá rostlinám dostatek živin, aniž by je přehnojovalo, ale navíc jim dokáže zvýšit obranyschopnost tak, aby se nemocem a škůdcům ubránily samy. Místo fungicidních prostředků tedy doporučujeme ovocné dřeviny hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík po celou sezonu, pravděpodobně se kadeřavosti listů u náchylných stromů zcela vyhnete.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete ovocné stromy zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu. Nepřekračujte doporučené dávkování. Postřik z hnojiva používejte maximálně 3x týdně a měli byste se dočkat očekávaného účinku.

1,5L České organické hnojivo Hnojík

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články