červená skvrnitost

Obsah

Červená skvrnitost slivoně, červená skvrnitost listů švestek

(Polystigma rubrum)

Červená skvrnitost listů slivoně, známá také jako Polystigma rubrum, je houbová choroba postihující slivoně a jiné druhy rodu Prunus (například trnky). Tato choroba je poměrně běžná a je rozpoznatelná podle charakteristických červených skvrn na listech.

Původcem červené skvrnitosti listů slivoně je houba Polystigma rubrum. Vlhké a deštivé jaro a brzké léto jsou ideální podmínky pro vývoj této choroby. Houba napadá listy slivoní a vytváří na nich drobné, červené skvrny. Skvrny se postupně zvětšují a mohou se spojit, což způsobuje hnědé nekrotické oblasti na listech. V pozdějších stádiích choroby se na spodní straně listů objevují černé plodničky houby.

Červená skvrnitost listů slivoně způsobuje estetické poškození rostliny, ale obecně se nepovažuje za závažnou chorobu, která by měla významný vliv na zdraví nebo výnos slivoní. Nicméně opakované infekce mohou oslabit rostliny a zvýšit jejich náchylnost k dalším chorobám a škůdcům.

Prevencí proti červené skvrnitosti listů slivoně je důkladné shrabání spadaného listí na podzim, protože v něm mohou přezimovat plodničky houby. Dále je důležité vytvořit dostatečný prostor mezi rostlinami pro lepší cirkulaci vzduchu a snížení vlhkosti. V případě silného napadení mohou být použity fungicidy, které obsahují účinné látky jako například měď.

Červená skvrnitost listů slivoně

Červená skvrnitost broskvoně

Poněkud jinou chorobou je tzv. červená skvrnitost broskvoně, která se projevuje pokroucenými listy s vystouplými skvrnami. Jde o poměrně časté onemocnění broskvoní. Houba napadá zejména mladé listy, které pak předčasně opadávají. Ztráta listů přispívá k oslabení stromu, způsobuje opad mladých plodů a někdy i podstatné snížení úrody. Je to tedy nemoc mnohem škodlivější než červená skvrnitost listů slivoní.

K rozvoji choroby přispívá nižší teplota a deštivé počasí koncem zimy, nebo ve stadiu pučení a krátce po vypučení listů. Houba přezimuje v šupinách puků.

Je ale možné zabránit šíření choroby i ekologickým způsobem: Z mladých dřevin můžete poškozené listy odstraňovat ručně. Lidové pověry doporučují pěstovat křen mezi broskvoněmi, který prý šíření houby zabraňuje.

Jako vždy je nejdůležitější prevence, tedy vysazovat rezistentní odrůdy, pravidelné odstraňovat napadaného listí, likvidovat nemocné, odumřelé a poškozené větve a listy. Používání hnojiv s nižším obsahem dusíku nebo obecně organických hnojiv – viz dále je také velmi účinnou metodou, jak stromy ochránit..

Červená skvrnitost listů broskvoně

Červená skvrnitost listů jahodníku

Listy jahodníku ve skutečnosti trpí zase jinou chorobou, která však také připomíná červené nebo červenofialové skvrny. Listy později zasychají a skvrny jsou poměrně velké, s hnědými středy. Počet skvrn se časem zvětšuje a jednotlivé skvrny se spojují. Choroba může napadnout i listové řapíky nebo květní stonky, na nichž pak mají skvrny protáhlý tvar.
 
Ošetření proti této nemoci se provádí po sklizni plodů. V případě potřeby se ošetření jednou až dvakrát opakuje, a to v intervalech 10 až 14 dnů. Doporučenými postřiky jsou Kupricol 50 nebo Score 250 EC.
 
Červená skvrnitost listů jahodníku

Červená skvrnitost listů ochrana

Ačkoliv je každá z výše uvedených chorob způsobena jinou houbou a i se jinak projevuje, nejdůležitější je prevence, tedy vysazování rostliny dostatečně daleko od sebe, likvidace spadaného listí na podzim a odstraňování napadených listů během růstu. Velmi dobrou službu vám v prevenci udělá i používání organických hnojiv, která rostlinám dodají potřebné živiny, nepřehnojují je dusíkem a hlavně: dodávají jim i potřebnou obranyschopnost, to znamená, že rostliny (slivoně, jahodníky i broskvoně) se dokážou chorobám bránit samy. 

Místo fungicidních prostředků tedy doporučujeme ovocné dřeviny hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Repelentní účinek proti škůdcům i chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete ovocné stromy, keře i rostliny zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu. Nepřekračujte doporučené dávkování.

1,5L České organické hnojivo Hnojík

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články