Alternariová skvrnitost

Obsah

Alternariová skvrnitost košťálovin

(Alternaria brassicicola a Alternaria brassicae)

Alternariová skvrnitost je choroba způsobená houbou Alternaria brassicicola nebo Alternaria brassicas, která postihuje rostliny z čeledi brukvovitých (Brassicaceae), jako jsou například zelí, kapusta, ředkvičky nebo brokolice, ale vůbec nejvíce útočí na pekingské zelí. Tato choroba je široce rozšířená a může způsobit značné škody na plodinách.
 
Symptomy alternariové skvrnitosti se obvykle projevují na nadzemní části rostliny. Na listech se tvoří tmavé skvrny nepravidelného tvaru, které se postupně zvětšují a mění barvu ze žluté na hnědou nebo černou. Skvrny jsou často obklopeny žlutým nekrotickým pásmem a mohou se slévat do větších nekrotických oblastí. Infikované listy mohou žloutnout, usychat a v krajních případech mohou opadávat. Choroba se také může projevit na lodyhách, květech a plodech, kde se objevují podobné tmavé skvrny.
 
Alternariová skvrnitost se šíří hlavně prostřednictvím větru, deště, nebo mechanicky při manipulaci s rostlinami nebo nástroji. Infekce nastává, když sporová konidia houby proniknou do rostliny přes poškozenou stěnu či praskliny.
 
Prevence a řízení alternariové skvrnitosti zahrnuje používání zdravého osiva a sazenic, důsledné střídání plodin, odstranění a likvidaci rostlinných zbytků, udržování dostatečné vzdálenosti mezi rostlinami, zavlažování rostlin zespodu, aby se zabránilo zvlhčování listů, a případně aplikaci fungicidů k omezování šíření choroby.
Alternariová skvrnitost - poškozené pekingské zelí

Alternariová skvrnitost zelí

Alternariová skvrnitost zelí, způsobená houbou Alternaria brassicicola, je poměrně běžným onemocněním, které postihuje listy a hlávky zelí. Takto poznáte příznaky skvrnitosti na zelí:

  1. Skvrny na listech: Příznaky se obvykle začínají projevovat na starších listech. Na postižených listech se objevují kulaté až oválné skvrny. Skvrny jsou původně malé a tmavě zelené, později se zvětšují a zbarvují se do hnědé nebo šedé barvy. Skvrny mají často žlutý nebo světlejší okraj a střed může být šedý nebo bílý.

  2. Vývoj skvrn na hlávkách: Pokud infekce postupuje, mohou se skvrny objevit i na vnějších listech hlávek zelí. Skvrny jsou zde obvykle větší a mohou způsobit hnědé nebo šedé zbarvení a deformace hlávky.

  3. Postupný rozpad tkání: Skvrny se často šíří a spojují, což vede ke smrti tkání. Postižené listy a hlávky mohou postupně ztrácet svou strukturu a stát se měkkými a hnilobnými.

  4. Příznaky na květové hlávce: U některých zelí se mohou objevit také skvrny na květové hlávce. Tyto skvrny jsou obvykle malé a hnědé.

Je důležité si všimnout, že příznaky alternariové skvrnitosti na zelí se mohou lišit v závislosti na druhu a odrůdě zelí, stejně jako na konkrétních podmínkách růstu. Pro potvrzení diagnózy a přesnou identifikaci patogenu je nejlepší konzultovat s odborníkem na rostlinné choroby nebo agronomem.

Alternariová skvrnitost na listu zelí

Alternariová skvrnitost rajčete

Poněkud jinou alternariovou skvrnitostí trpí rajčata, kterým bude věnován samostatný článek. Zde si jen uvedeme, že tuto skvrnitost způsobuje tentokrát Alternaria solani. Česky se jí také říká čerň lilková a jedná o běžnou chorobu, která se vyskytuje celosvětově.

Vyskytuje se nejen na rajčatech, ale na všech lilkovitých plodinách (brambory). Skvrny jsou také hnědé a postupně nekrotizují. Postiženy mohou být i květy a plody, které mohou až opadávat. Podle velikosti napadení se pak počítají škody, rozhodně jde vždy o snížení úrody a snížení kvality plodů.

Alternariová skvrnitost košťálové zeleniny - ochrana

Nejlepší ochranou je prevence. Sem patří používání zdravého osiva nebo rostlin, pěstování odolnějších odrůd, důsledné střídání plodin (nejlépe po 4 letech), pěstování plodin na vzdušných místech a dostatečně daleko od sebe, udržování prostorové izolace od řepky, likvidace všech napadených částí i posklizňových zbytků a popř. ošetření fungicidy (Gesagard 80 WP, Bitres, Semeron 25 WP aj.) 

Místo fungicidních prostředků však doporučujeme brukvovité plodiny hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete brukvovitou zeleninu zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu.

Jak se zbavit škůdců a léčit rostliny

Exlixír na škůdce ze svleček

Pokud se potýkáte s odstraněním škůdců a právě jste narazili na Hnojík.cz, tento způsob přípravy výluhu je pro vás tou nejlepší volbou. Jedná se o nejúčinnější metodu, která zafunguje na jakýkoliv problém. Výluh aplikujte třikrát týdně na napadené rostliny tak, že je celé pokropíte. Kromě toho zahrabte trošku svleček kolem kořenů rostlin, a zbavíte se tak i těch nejodolnějších škůdců bez použití chemie.

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje: