žlabatka růžová

Obsah

Žlabatka růžová - hálka žlabatky růžové

(Diplolepis rosae)

Žlabatka růžová (Diplolepis rosae), známá také jako vosička růžová nebo růžová vosička, je druh hmyzu patřící do čeledi žlabatek (Cynipidae). Jedná se o drobného škůdce, který je známý svou schopností způsobit na růžových rostlinách vznik hálek, což jsou nežádoucí otoky nebo deformace na listech a výhonech.

Žlabatka růžová je parazitoidní druh, což znamená, že klade vajíčka do listů nebo výhonků růžových rostlin, a to pomocí speciálního žihadla. Tato vajíčka obsahují chemické látky, které vyvolávají reakci u rostliny, což vede ke tvorbě specifických hálek. Hálky vytvářejí tvarované otoky, které slouží jako ochrana a zdroj potravy pro nové larvy, které se vyvíjejí uvnitř.

I když  způsobuje estetické vady na růžových rostlinách, není obvykle považována za závažného škůdce, který by mohl způsobit větší poškození. Růžové rostliny obvykle snášejí přítomnost hálek bez výrazných negativních dopadů na jejich zdraví a růst.

Má-li však růžová vosička příliš velkou populaci nebo jsou-li rostliny oslabené jinými stresovými faktory, může se její vliv projevit v podobě snížené vitalitě rostlin nebo snížení kvetení. Pokud je to nezbytné, lze postižené listy odstraňovat ručně a likvidovat je tak, aby se omezila další reprodukce vosiček.

Obecně platí, že prevence je nejlepším opatřením proti škůdcům. Pravidelná kontrola vašich růžových rostlin a odstranění postižených částí pomůže udržet škůdce pod kontrolou a zachovat zdraví a krásu vašich rostlin.

Hálka žlabatky růžové

Žlabatka růžová vajíčko

Vajíčko žlabatky růžové (Diplolepis rosae) je velmi malé, bílé a kulaté. Má průměr pouze několika milimetrů. Vajíčka jsou kladena samičkami žlabatky do listů nebo výhonků růžových rostlin, obvykle blízko místa, kde dojde k vytvoření hálky. Vajíčka jsou často umístěna na spodní straně listů, kde jsou lépe chráněna před vnějšími vlivy.

Samice žlabatky klade vajíčka pomocí speciálního žihadla, které může proniknout do tkání rostliny a umožňuje jí umístit vajíčko do požadovaného místa. Vajíčka obsahují chemické látky, které vyvolávají reakci u rostliny a vedou k tvorbě hálek, které poskytují vajíčkům a později larvám ochranu a zdroj potravy.

Z vajíček se líhnou malé larvy, které začínají okamžitě tvořit specifickou hálku, kde se budou vyvíjet. Růžová vosička, která se vyvine z larvy, poté opouští hálku a pokračuje v životním cyklu.

Pamatujte, že vajíčka žlabatky růžové jsou velmi malá a mohou být obtížně viditelná pouhým okem. Pokud si všimnete výskytu hálek růžích, je pravděpodobné, že vajíčka jsou v těsné blízkosti nebo uvnitř. Při kontrole růží můžete hledat malé bílé kulaté útvary, které by mohly být vajíčky žlabatky růžové.

Žlabatka růžová dospělec

Žlabatka růžová tinktura

Zajímavé je, že hálky jsou i užitečné a můžete si z nich vyrobit tinkturu, která pomáhá léčit angínu, chřipku nebo horečku. Také posiluje imunitu a čistí močové ústrojí. Zevně se tinktura hodí při oparech, zvláště pokud jimi trpíte často a opakovaně.

Pokud si chcete tinkturu připravit, nasbírejte si dostatečný počet hálek (třeba v přírodě, protože volně rostoucí růže trpí na žlabatku ještě více než ty zahradní), rozstříhejte je (odstraňte larvy, příp. vajíčka), nacpěte nastříhané hálky do skleničky a tu doplňte čistým alkoholem (líh, vodka). 

Nechte louhovat asi 3 týdny, přičemž každý den lahvičku protřepejte. Poté směs sceďte a uchovávejte v uzavíratelné, nejlépe tmavé lahvičce.

Používejte při výše uvedených obtížích, asi 20 kapek 3x denně, a to do čaje, vody nebo na kostku cukru.

Tinktura není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy, a to z důvodu obsahu alkoholu.

Žlabatka růžová ochrana

Nejlepší ochranou je prevence, tj. včasné odstraňování hálek. V místech, kde se žlabatka pravidelně vyskytuje, je vhodné pěstovat odolnější růže (tedy kultivary, které jsou speciálně vyšlechtěné, nikoliv růže volně rostoucí a botanické. Postřik proti žlabatce neexistuje, ale zkuste vyzkoušet přírodní organické hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin. Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

 

Porovnání hnojíku s ostatními hnojivy - hnojivo v dlani

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články