Hnojení rostlin

Obsah stránky

1.Rozdělení rostlin dle nároků na živiny

Rostliny lze delít dle jejich nároků na živiny – náročné, středně náročné a nenáročné – tomu se říká dělení dle tratí. Je to asi nejdůležitější kriterium pro vhodný výběr druhů na konkrétní záhon.  Ideální je tedy mít nejméně tři záhony, abychom pěstovali ve všech tratích zároveň.

Tyto tratě je vhodné každý rok střídat = měnit místa pěstování těchto tří druhů plodin =>  v dalším roce na místo 1. tratě dáme plodiny 2. tratě, na místo 2. tratě plodiny 3. tratě atd.

plodiny první tratě

Plodiny 1 tratě

Náročné na živiny

Hnojíme vydatně před sezónou i čerstvým hnojem a v průběhu sezóny přihnojujeme.

rajčata, papriky, okurky, lilek, cuketa, dýně, květák, zelí, kapusta, celer, pórek, brambory, tykve, patizony, hlávkové zelí, baklažány, kukuřice

rostliny 2 tratě

Plodiny 2 tratě

Středně náročné na živiny

Rok po první trati.  Přídáváme kompost před sezónou (sázením), ale nehnojíme příjmo.

mrkev, petržel, ředkev, ředkvičky, červená řepa, brokolice, kedluben, salát, špenát, mangold, pastiňák, černý kořen, pór, pažitka, šalotka, kadeřávek, fenykl, čekanka, melouny, česnek, cibule, topinambur

plodiny 3 tratě

Plodiny 3 tratě

Nenáročné na živiny

Žádná hnojící příprava. Na konci sezóny se trať nanovo pohnojí a tím připravíme 1 trať pro další sezónu.

hrách, fazole, čočka, boby, sója, šalotka, bob, špenát, jahodník, chřest (víceleté kultury), salát hlávkový a trhací, polníček, bylinky

v případě potřeby můžeme použít i některé rostliny z druhé tratě jako mrkev, ředkvičky, špenát, cibule, fazol a česnek

2. Průvodce hnojením rostlin

Plodové rostliny

2.1. Hnojení plodových rostlin

Do 1. tratě patří ty nejnáročnější plodiny. Půdu pro tyto plodiny je třeba připravit již na podzim, a to tak, že do ní zaryjeme dostatečné množství chlévské mrvy/hnoje, kompostu či našeho organického hnojiva. Tyto plodiny obvykle musíme přihnojovat i během samotného pěstování.

Rajčata

Rajčata – trať 1

Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.

Cuketa

Cuketa – trať 1

Cukety jsou náročné na živiny – hlavně na dusík – vyžadují proto přihnojení každé dva až tři týdny.  Nejsnáze je dodáte tekutým hnojením – například zálivkou z hnojíka  – jak jinak :).

Papriky

Paprika – trať 1

Papriky jsou citlivá na minerální hnojita tak se držte těch organických. Papriky vždy hnojíme až po odkvětu, jakmile začíná násada plodů stejně jako rajčata tj 2-4x za měsíc.

Okurky

Okurka – trať 1

Vzhledem k slabšímu kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Hnojte pravidelně jako rajčata i papriky 2-4x za měsíc podle výživnosti půdy.

Lilek

Lilek – trať 1

Lilek se dožaduje hodně živin. Při výsadbě dávejte (ač nerad říkám) anorganické hnojivo bohaté na Cererit. Rostliny lilku zalévejte méně často, ale o to vydatněji. Hnojte 1x týdne organickým hnojivem do poloviny května. Poté zmírněte na 2x za měsíc. Fosfor obsažený v našem hnojíku bude rostlině vyložene ku prospěchu. Dva týdny před sklizní už není třeba hnojit.

Dýně

Dýně – trať 1

Dýně pozitivně reagují na organické hnojení nebo dobře rozložený kompost. Je pro ní vhodné jako u předchozích plodin zaorat na podzim před sezónou hnojivo.

Květák

Květák – trať 1

Květák potřebuje neustálé přihnojování. Přidávejte kompostovaný hnůj či organické hnojivo bohaté na dusík. Hnojivo dávejte kolem rostliny bez přímého kontaktu s listy. Hnojte opět 2-4x za měsíc.

Zelí

Zelí – trať 1

Zelí je náročné na živiny. Půda by proto měla být kvalitní a výživná. Ph půdy by se mělo pohybovat nejlépe mezi 6,5 až 7, aby zelí netrpělo boulovitostí. Přihnojujte jako všechny předchozí plodiny 2-4x do měsíce.

Kapusta

Kapusta – trať 1

Kapusta je velmi náročná na hnojení a dostatečné zalévání. U růžičkové kapusty se hnojí nedlouho před výsadbou. Čerstvý hnůj před výsadbou nepoužívejte aby byly růžičky pevné. Opět hnojíme pravidelně 2-4x za měsíc.

Tykve

Tykve – trať 1

Tykve vytvoří spoustu organické hmoty, vyžadují proto propustnou půdu s dostatkem humusu a bohatou na živiny. Pozitivně reagují na organické hnojení nebo dobře rozložený kompost. Opět hnojíme pravidelně 2-4x za měsíc.

Patizóny

Patizóny – trať 1

Vhodné je organické hnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem. Hmyzí trus odvede také skělou práci. Ve vegetačním období přihnojujte stejně jako cukety 2x za měsíc.

Kukuřice

Kukuřice – trať 1

Ke hnojení kukuřice se běžně používají organická hnojiva, zvláště na půdách s nižší úrodností. Většinou je lepší podzimní aplikace, pouze na lehkých půdách lze tolerovat jarní hnojení.

Kořenová zelenina

2.2. Hnojení kořenových rostlin

Většina kořenové zeleniny patří do druhé tratě až třetí tratě,  ale najde se výjimka jako celer v první trati. Je tedy potřeba nehnojit přímo a nejlépe využít půdu první tratě z předchozí sezóny.

Celer

Celer – trať 1

Bulvový celer je náročný na živiny. Takže při přesazování jednak musíme vyhloubit větší dolíky, abychom na jejich dno dali organické hnojivo. Celer snese i čerstvý hnůj nebo slepičince. Na hnojivo dáme vrstvu zeminy, prolijeme a pak teprve sadíme samotný celer. Pokud vysadíme celer na organické hnojivo, tak se obejdeme většinu sezóny bez hnojení. Pokud celer nebyl posazen na hnojivo, je nutné dodávat živiny v tekuté formě jednou za 2 týdny. V srpnu uberte na hnojení a v září už nehnojte.

Brambory

Brambory – trať 1

Brambory patří do dobře pohnojené a provzdušněné půdy. První orba se provádí na podzim se zapravením organických hnojiv a druhá na jaře s přihnojováním. Hnojení zvyšuje stabilitu výnosu brambor. Více informací o hnojení brambor na odkazu.

Pórek

Pórek – trať 2

Jako česnek patří do druhé tratě. Vzhledem k dlouhé vegetační době stačí pór využít živiny i z pomaleji rozpustných hnojiv.

Do půdy by se během vegetace mělo dodat 13 g/m2 dusíku, 10 g/m2 fosforečnanů a 28 g/m2 draselné soli, tuto dávku bychom měli aplikovat na třikrát. Při prvním hnojení před výsevem dodáme vyšší podíl dusíku a méně draselných solí a fosforečnanů, po třech týdnech přihnojíme podruhé a potřetí ve fázi několika plně vyvinutých listů dodáme naopak nejvyšší podíl draslíku a fosforu, zatímco poslední dávka dusičnatého hnojiva by měla být nejnižší.

Ředkvička

Ředkvička – trať 2

Dostatek vláhy je důležitější jak hnojivo. Zasaďte ředkvičky do rozumě obohacené půdy, ale dále je již ve vegetačním období nepřihnojujte. Nesázejte, pokud je to možné, do půdy zpracovanou pro první trať.

Ředkev

Ředkev – trať 2

Nesnáší přímé organické hnojení. To způsobuje hořkou chuť a štiplavost. Sázejte skutečně do druhé trati a přihnojujte s mírou 1-2x měsíčně.

Topinambur

Topinambur – trať 2

Sázejte podobně jako Celer do zeminy s dostatkem živin, ale poté již není potřeba rostlinu přihnojovat.

Červená řepa

Červená řepa – trať 2

Červená řepa nesnáší přímé hnojení a to ani organickými hnojivy. Je dobré ji sázet v druhé trati na místě po raných zeleninách (např. brambory). Přihnoujujte během vegetace s mírou 1-2x do měsíce.

Česnek

Česnek – trať 2/3

Česnek nemá rád přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě, proto se řadí do druhé či třetí tratě. Před výsadbou lze na pozemek aplikovat rozleželý hnůj či naše orgranické hnojivo za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promísen s ornicí. Výhoda hmyzího trusu je v tom že se nemusí nechávat uležet a dá se aplikovat kdykoliv.

Cibule

Cibule – trať 3

Pokud jsme pozemek pro pěstování cibule předem správně připravili, nemusíme hnojit. Přimíchejte na před sázením rozumné množství organického hnojiva do půdy a poté už nehnojte. Cibule má krátkou vegetační dobu, a proto nepotřebuje mnoho živin. Nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem.

Černý kořen

Černý kořen – takový mix 1 a 3tí tratě

Vyžaduje hluboko propracovanou půdu a nesnáší půdy kyselé a také přímé hnojení chlévským hnojem či přihnojování  dusíkatými hnojivy (negativní vliv na chuť a strukturu dužiny). Během vegetace nemá řád ani organické hnojení. Na podzim před jeho sezónou zaorejte kvalitní kompost či organické hnojivo jako u první tratě, ale poté už dále nehnojte jako u 3tí tratě.

bylinky

2.3. Hnojení bylinek

Bylinky patří do třetí trati. I ty z bylinek na začátku seznamu, které vyžadují vyšší výživnost půdy nehnojíme často.

Více informaci o pěstování bylinek se dočtete na https://www.bylinkyprovsechny.cz/

Tabulka stručně zobrazující potřebu a četnost hnojení bylinek. 

majoránka

Majoránka

Výživnot půdy
100%

Hnojit 2x za měsíc

pažitka

Pažitka

Výživnot půdy
80%

Hnojit 2x za měsíc

Rozmarýn

Rozmarýn

Výživnot půdy
60%

Hnojit  1-2x za měsíc od března do srpna 

Máta

Máta

Výživnot půdy
60%

Hnojit  1-2x za měsíc od března do srpna 

Meduňka

Meduňka

Výživnot půdy
60%

Hnojit 2x za měsíc ve vegetačním období

oreogáno

Oregáno

Výživnot půdy
60%

Hnojit 2x za měsíc ve vegetačním období

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

Výživnot půdy
60%

1x za 4-6 týdnů

hnojeni-bazalka

Bazalka

Výživnot půdy
50%

Hnojit 1x za měsíc

Šalvěj

Šalvěj

Výživnot půdy
20%

není nutné, ale 1x/ měsíc výhodou

Řeřicha setá

Řeřicha setá

Výživnot půdy
20%

není nutné, přihnojte 1x za měsíc pokud sledujete nedostatek živin

Tymián

Tymián

10%

Hnojit max 1x za rok

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice

10%

Nemá ráda hnojení. Pouze sazeničky ocení organické hnojení.

mateřídouška

Mateřídouška

Výživnot půdy
0%

Hnojení není potřeba

Doplňující informace ke hnojení jednotlivých bylinek.

majoránka

Majoránka

Půda pro pěstování majoránky musí být hodně hnojená, jelikož rostlina vyžaduje velké množství živin. Zálivka by měla být přiměřená, nepřeléváme. Hnojit pouze organickými hnojivy. 

pažitka

Pažitka

Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba. 

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete. 

Rozmarýn

Rozmarýn

Rozmarýn nepotřebuje v době vegetace mnoho zálivky, ale nemá rád ani vyschnutí. Od března do strpna je vhodné 1-2x za měsíc přihnojit organickým hnojivem naředěným ve vodě. Nazpomínejte rozmarýn každoročně přesazovat do většího květináče.

Máta

Máta

Máte není tipická bylinka z pohledu hnojení. Vyžaduje totiž půdu výživnější a bohatší na organické látky než ostatní bylinky.  Přihnojujte 2x měsíčně organickým hnojivem. 

Meduňka

Meduňka

V průběhu vegetačního období meduňku hnojíme 2x za měsíc. Vhodná je jak kopřivová jícha tak organické hnojivo.

oreogáno

Oregáno

Hnojte v době vegetace pravidelně jednou za 14 dní.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

Hnojte každé čtyři až šest týdnů vyváženým hnojivem po celé vegetační období až do zimních měsíců.

hnojeni-bazalka

Bazalka

S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své silné aroma. Sice potřebuje základní výživu, ale nijak silnou. Hnojení stačí cirka jednou měsíčně, a to zásadně jen organickými hnojivy.

Šalvěj

Šalvěj

Není nutné, ale 1x/měsíc je výhodou.

Řeřicha setá

Řeřicha setá

Přestože rostlina nemá vysoké nároky na živiny, může pěstovaná řeřicha vykazovat známky nedostatku draslíku, železa nebo fosforu. Kompletní rozpustné hnojivo aplikované v doporučené míře by mělo zmírnit kterýkoli z těchto problémů.

Tymián

Tymián

Tymián není rostlina která lační po hnojení. Tymián nesnáší přímé hnojení ani organickým hnojivem. Přinosné je ho pohnojit 1x za rok a vyhněte se hnojivům příliš bohatých na dusík, aby růst nebyl na úkor obsahu aromatických látek. Přihnojte lehce našim hnojíkem.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice

Sazeničkám Lichořeřišnice můžete dopřát organické hnojivo, ale samotná bylinka ve vegetaci hnojivo nemá ráda.

mateřídouška

Mateřídouška

Mateřídouška hnojení nepotřebuje.

trávník

2.4. Hnojení trávníku

Hnojení trávníku je věc časování a tak doporučuji si vytvořit plán kdy budete trávník hnojit. Dobře živený trávník je zdravější a má silnější kořenový systém. Díky tomu je odolný vůči přílišnému horku, chladu, suchu, sečení čí chůzi. Hnojení 1x za rok zlepší stav trávníků, 4x za rok ho výrazně posílí. Vyhněte se hnojení v horkých dnech a po dešti. Nejlepší je hnojit před dešti.

1L hmyzího trusu vystačí na 70-88 m2 trávníku. Je to dáno hodnotou dusíku z rozborů kde N (dusík) = hodnotě 3%.

3% N = 1kg N v 3,33kg hnojiva = 9,52 L hnojiva

Trávník v dubnovém hnojení potřebuje 4-5g dusíku na m2

Pro pohnojení 100 m2 trávníku potřebujete 0,5kg N = 1,43 L hmyzího trusu

Pro pohnojení 1000 m2 trávníku potřebujete 5kg N = 14,28 L hmyzího trusu

Pro pohnojení 1500 m2 trávníku potřebujete 7,5kg N = 21,43 L hmyzího trusu

1. Brzké jaro – duben

Z roční dávky
25%

Důležitý je dusík.  Dávkování 4-5 g na m2. Tráva se začíná zelenat a aktivně roste. Je třeba odstartovat vegetativní období a posílit kořeny.

Trávník se probudí po zimě a bude toužit po živinách aby posílil kořeny a dobře odstartoval vegetativní období.

2. Pozdní jaro – červen

Z roční dávky
25%

Tráva roste a spotřebovává živiny. Je dobré živiny přidat, aby trávník v aktivitě pokračoval. Důležitý je fosfor pro posílení kořenů. Přidává se hořčík i draslík.

Tráva roste a spotřebovává živiny. Je tak vhodné živiny přidat aby tráva v aktivitě pokračovala.

3. Léto – září

Z roční dávky
35%

Tráva roste a spotřebovává živiny. Je dobré živiny přidat, aby trávník v aktivitě pokračoval. Důležitý je fosfor pro posílení kořenů. Přidává se hořčík i draslík.

Léto trávníky potrápí teplem, suchem a chozením. Hnojení pomůže trávu posílit a vlivům odolat.

4. Podzim – konec října

Z roční dávky
15%

Vyžaduje draslík, který zvýší odolnost trávy proti vymrzání.

Trávník se bude připravovat na zimní odpočinek. Hnojením posílíte kořeny a zvýšíte ukládání dusíku, který se využije příští jaro

Pokojové rostliny

2.5. Hnojení pokojových rostlin

Hmyzí trus je vhodný pro pokojové rostliny. Jeho hodnoty odpovídají slepičímu trusu, ale narozdíl od slepičího ho není třeba nijak ředit a nastavovat. 

Přihnojování pokojových rostlin je samozřejmostí a mělo by být pravidelné. Jelikož pokojovky rostou jen v „ohraničeném“ prostoru (mobilní nádobě), velice vysilují zeminu. Kořeny jsou v ní prorostlé a proto je třeba tyto rostliny přesazovat do větších nádob – doplňovat jim čerstvou zeminu. Zároveň ošetřujeme jejich kořeny a přidáváme vhodné hnojivo. Pokud chceme provést hnojivovou zálivku, je ideální k večeru. Hnojíme pouze zdravé rostliny, když rostou a kvetou. Častěji se hnojí rychle rostoucí rostliny. Kvetoucí pokojovky je třeba nejvíce hnojit v období nasazování poupat.

Hnojit nesmíme v době odpočinku rostlin, na konci léta a na podzim. Hnojit se nesmí nezakořeněné a nemocné rostliny, stejně tak nesmíme zalévat hnojivovou zálivkou rostliny v suché zemině, nejprve je třeba rostlinu zavlažit shora. Čili nehnojíme rostliny v době klidu, před obdobím klidu a na konci periody jejich růstu. Nesmíme hnojit čerstvě přesazené rostliny či čerstvě koupené. Hnojení je možné až po dvou týdnech. Nehnojíme také nemocné rostliny, u kterých ještě neznáme příčinu choroby a rostliny s nemocnými kořeny (kořenovou hnilobou). A pozor – kaktusy nesmíme hnojit organickými hnojivy.

Informace převzata z jiného webu ZDE

Tabulka stručně zobrazující potřebu a četnost hnojení pokojových rostlin. 

Šáchor

Šáchor (Papyrus)

Výživnot půdy
90%

Hnojit 2x týdně, ale v zimě jen 1x měsíčně.

Aloe Vera

Aloe Vera

Výživnot půdy
90%

Hnojit 2x týdně.

Chamaedorea sličná

Chamaedorea sličná

Výživnot půdy
85%

Hnojit 2x týdně od března do srpna.

Areka palma zlatoplodá

Areka palma zlatoplodá

Výživnot půdy
80%

 Od března do srpna přihnojte 1x za týden.

Podeňka světlá

Podeňka světlá “Quadricolor”

Výživnot půdy
80%

 Ve fázi růstu 1x za týden.

Kávovník

Kávovník

Výživnot půdy
80%

Přihnojit 1x za týden.

Strelície královská

Strelície královská

Výživnot půdy
80%

Přihnojit 1x za týden.

Zelenec Variegatum

Zelenec Variegatum

Výživnot půdy
80%

Přihnojit 1x za týden.

Fíkus

Fíkus malolistý “Jutový kmen”

Výživnot půdy
70%

Hnojit v období růstu 2x za měsíc.

Dračinec

Dračinec

Výživnot půdy
70%

Hnojit 2x měsíčně během růstu.

Juka

Juka

Výživnot půdy
70%

Hnojit 2x měsíčně během růsto do konce srpna.

Chrysalidokarpus nažloutlý

Chrysalidokarpus nažloutlý

Výživnot půdy
70%

Hnojit 2x měsíčně.

Bonsaj

Bonsaj “Ficus Ginseng”

Výživnot půdy
70%

Hnojit v létě 2x měsíčně.

Břečťan popínavý

Břečťan popínavý

Výživnot půdy
70%

Hnojit 2x měsíčně.

Chrysalidokarpus

Chrysalidokarpus

Výživnot půdy
70%

Hnojit 2x měsíčně.

Filodendron

Filodendron

Výživnot půdy
70%

Hnojit 2x měsíčně.

Tauerie

Tauerie (Monstera Deliciosa)

Výživnot půdy
60%

Hnojit 2x měsíčně od jara do podzimu.

Monstera

Monstera “Leichtlinii”

Výživnot půdy
60%

Hnojit 2x měsíčně slabou dávkou. V zimě 1x za dva měsíce.

Zelenec chocholatý

Zelenec chocholatý (Hawaiian)

Výživnot půdy
70%

Hnojit od března do září 1x týdně.

Ledviník

Ledviník

Výživnot půdy
70%

Hnojte od března do října 1x týdně.

Domácí štěstí

Domácí štěstí

Výživnot půdy
60%

Hnojit 1x za 2-3 týdny.

Starček

Starček

Výživnot půdy
50%

Hnojit od dubna do září 1x měsíčně.

Kulkas zamiolistý

Kulkas zamiolistý

Výživnot půdy
50%

Hnojit od jara do podzimu 1x měsíčně.

Orchidej můrovec

Orchidej můrovec

Výživnot půdy
50%

Přihnojit 1x za měsíc.

Bonsai

Bonsai

Výživnot půdy
50%

 Mezi jarem a podzimem 1x za měsíc.

Pilea peperomioides

Pilea peperomioides (palačinková rostlina)

Výživnot půdy
45%

Přihnojte 1x za měsíc.

Justice

Justice

Výživnot půdy
40%

Přihnojte 1x za měsíc.

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk

Výživnot půdy
40%

Ve fázi růstu přihnojte 1x za měsíc.

Lopatkovec

Lopatkovec

Výživnot půdy
20%

Hnojit spíše na jaře či v létě. Dávejte poloviční dávku než ostatním rostlinám  1x za měsíc.

Mucholapka podivná

Mucholapka podivná

Výživnot půdy
0%

Není třeba hnojit.

3. Jak hnojit Českým organickým hnojivem

Existuje několik různých způsobů aplikace hnojiva

 

Předmíchání se zeminou před výsadbou

Cca 1% hnojiva v zemině. Promíchejte 250 ml (hrneček) hnojiva s 30 Litry zeminy (kostka o hraně 31m). Je možné přisypat více hnojiva dle preferencí. Obecně je užitečný poměr 1-5%. Při silnější koncentraci květiny nespálíte, ale nemusí být vždy žádoucí aby kořenový systém neměl potřebu růst kvůli přebytku živin a rostlina byla dominantní nad povrchem (mrkev, cibule atp.).

Zálivka – Květináče, truhlíky,  ovocné stromy a keře

Přidejte 4 čajové lžičky hnojiva  do  4 litrů vody (1 čajová lžička hnojiva / 5ml na litr vody). Promíchejte a nechte 30 minut odstát. Aplikujte konvičkou a nepolévejte poživatelné části rostlin (listy salátů atp.).

 

Povrchová aplikace pro plodovou zeleninu a trávníky

Posypte kolem rostlin nebo přímo na trávníky a důkladně zalijte vodou. Nesypte na poživatelné části rostlin (listy salátů atp.).

 

V případě trávníku na dubnové hnojení [4-5g N/m2] potřebujete 1,43L hnojiva na 100 m2 trávníku.  

trávník

Přesazování

Přisypte špetku hnojiva (0,3 ml) nad kořeny přesazené rostliny pro podporu jejího růstu. Zalijte vodou.

přesazování rostlin

Hydroponie

Přidejte 500ml hnojiva do  120 litrů vody. Přidejte přímo do nádrže nebo odtokových systémů.

organické hnojivo - hydroponie

Hmyzí čaj / kořenový záliv

Použijte 250 ml hnojiva na 60 Litrů vody. Hnojivo louhujte pomocí akvarijního vzduchování po dobu 24-72 hodin abyste dosáhli houbového hmyzího čaje. Louh použijte jako kořenový záliv. Zbylé vylouhované hnojivo z louhovacích pytlíků můžete použít jako povrchové hnojivo.