HMYZÍ TRUS jako HNOJIVO NA EUKALYPTUS

Eukalypt

Obsah

Eukalypt ve váze

Eukalypt

Eukalyptus (latinsky Eucalyptus ) je rod rostlin z čeledi myrtovité ( Myrtaceae ). Někdy se nesprávně označuje jako australský gumovník . Se spojuje s koalami. Ty se výlučně živí listy eukalyptu.

Eukalypty jsou rychle rostoucí stálozelené stromy, dorůstající obrovských rozměrů. Původně pocházejí z Austrálie a Malajsie. V Austrálii tvoří až 95% lesů, přičemž snášejí klimatické podmínky od pouští až po deštné lesy.

Eukalypt - strom

Obrovský eukalyptový strom i přes poškození po požáru dokáže přežít

Eukalyptus druhy

Eukalypt - barevný kmen

Detailní pohled na barvami hýřící kmen eukalyptu rostoucího v Austrálii.

Druhy eukalyptu bychom mohli rozdělit mezi , které potřebují pro svůj život velký vnější prostor a kterým postačuje menší prostor ohraničený velikostí květináče či květináče. Výškové rozpětí těchto úžasných stromů je od 1 metru z mezi šlechtěných kultivarů až do téměř 100 metrů vysokých krasavců rostoucích ve volné přírodě v jejich domovině.

Eukalyptus pěstování venku

Přirozeně tyto rostliny potřebují pro svůj bujný a mohutný růst opravdu velký prostor. Proto i pěstování v zahradě je třeba dobře zvážit . A to nejen kvůli teplotním nárokům . Ale i pro velikost prostoru , který jim umíte dopřát.

Pokud však hledáte takový, který můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu , nemusíte si zoufat. Stačí dodržet pár pravidel.

Eukalypt zespoda

Pohled zdola na obrovské eukalyptové stromy

Eukalyptus - druhy pro interiér

Eukalypt větve

Větve eukalyptu s listy a květními puky

Při výběru odrůdy je třeba si dávat velký pozor, abyste si skutečně pořídili správný kultivar.

Snadno by se mohlo stát, že si zajistíte například Eukalyptus Gunnov ( Eucalyptus gunnii) , velmi pěkný, ale naprosto nevhodný pro pěstování v interiéru , protože dorůstá do výšky 35 metrů s ročním přírůstkem 2 metry.

Na rozdíl od Eukalyptus Gunnov Azura ( Eucalyptus gunnii ‚Azura‘) , který je pomaleji rostoucí eukalyptus s kompaktním vzrůstem as klasickými malými, kulatými, namodralými listy a v květináči krásně vynikne.

V množství odrůd této rostliny by se člověk mohl snadno ztratit, protože podle vzhledu je obtížné odlišit. Je dobré nechat si poradit odborníky, kteří se pěstování a šlechtění těchto úžasných rostlin na profesionální úrovni s nadšením věnují již více než 40 let.

Eukalyptus v květináči

Jaké druhy pro interiérové pěstování ve květináči či květináči odborníci z Hardy Eucalyptus doporučují? Pojďme se na ně společně podívat. Možná vás některé z následujících odrůd zaujmou natolik, že se rozhodnete pro jejich pěstování.

Farebne kvetinace 1
 • Úžasný je Eukalyptus Gunnov odrůda Silverana ( Eucalyptus gunnii ‚Silverana‘) , který je podobný odrůdě Azura, ale s více stříbřitými listy.
Koaly sú známe tým, že sa živia výhradne listami eukalyptu - tejto koale listy naozaj chutia

Koaly jsou známé tím, že se živí výhradně listy eukalyptu – této koale listy opravdu chutnají

 • Eukalyptus málokvětý odrůda ‚Mount Bogong‘ (Eucalyptus pauciflora ssp. niphophila ‚Mount Bogong‘) je odrůda s velmi zajímavou kůrou. Standardní Eukalyptus málokvětý (Eucalyptus pauciflora ssp.niphophila) je také dobrým kandidátem na interiérové pěstování.
 • Krásný trpasličí Eukalyptus málokvětý odrůda ‚Mount Buffalo (Eucalyptus pauciflora ssp. pauciflora ‚Mount Buffalo‚) má zajímavou bílou kůru a širší listí.
 • Eukalyptus Archerův ( Eucalyptus archeri ) a příbuzný Eukalyptus modravý ( Eucalyptus glaucescens) rostou rychleji. No, když se formují jako vícekmenné exempláře a koncem května se pravidelně ošetřují řezem, aby zůstaly kompaktní, jsou přitažlivé a úhledně zaoblené keře.
 • Eukalyptus Risdonov (Eucalyptus risdoni) se doporučuje pěstovat ve slunečních větraných sklenících či zimních zahradách, protože vyžaduje velké množství přímého slunečního záření.

Z dalších doporučených k pěstování jako pokojové rostliny můžeme zmínit:

 • Eukalyptus šedý kultivar Stříbrná princezna ‚ ( Eukalyptus caesia magna ‚ Stříbrná princezna ) ,
 • Eukalyptus citronový ( Eukalyptus citriodora ) ,
 • Eukalyptus figolistý ( Eucalyptus ficifolia) ,
 • Eukalyptus černodřevý ( Eucalyptus leucoxylon rosea),
 • či Eukalyptus velkoplodý ( Eukalyptus macrocarpa), který je však o něco náročnější na pěstování.
Detail mladého konárika eukalyptu s listami

Detail mladého větvičky eukalyptu s listy

Jak pěstovat eukalyptus

Konáriky eukalyptu so sivozelenými listami

Větve eukalyptu se zaoblenými šedozelenými listy

Zaujaly vás tyto odrůdy a kultivary natolik, že jste se rozhodli pro eukalyptové pěstování? Pěstování eukalyptu je poněkud odlišné od pěstování běžných pokojových rostlin. Co všechno obnáší?

Kromě typických potřeb jako světlo , teplo , půda , vláha či výživa , bude třeba se více věnovat udržování kompaktního vzhledu pomocí pravidelného řezu .

I když se jedná o kultivary určené pro interiérové pěstování, zaměřte se i na prostor , který své rostlině můžete v interiéru věnovat. Pamatujte také na specifické požadavky na přezimování eukalyptu.

Podívejme se společně na pěstování eukalyptu podrobněji.

Pěstování Eukalyptu

Řez

Eukalypt je typický rychlým růstem do velkých rozměrů. I při kultivarech pro pěstování v květináči, se doporučuje pravidelný řez, který pomůže vaší rostlině k hustému kompaktnímu tvaru . Dobře ho snáší a díky němu si jej umíte tvarovat podle vašich představ.

Odstranit byste měli i odumřelé či poškozené výhonky . Při řezu tlustších větví je vhodné ošetřit ránu, například štěpařským voskem, aby nedošlo k infekci.

Záhradné nožnice na stole určené pre rez rastlín

Vhodným obdobím jsou jarní měsíce březen, duben. Jemného dekorativního sestřihu se nemusíte bát i mimo toto období. Ale od září do března byste se měli jakékoli úpravě řezem vyhnout .

Odříznuté výhonky můžete použít k dekoraci či rozmnožení.

Světlo

Slnečné lúče sú nevyhnutné pre rast a pestovanie rastlín

Eukalyptové rostliny milují slunce , proto jim dopřejte jižní stranu u okna. Během vegetačního období potřebují alespoň 6 hodin slunečního záření. Pokud nemáte dostatečné světelné podmínky, můžete použít pěstební lampu, abyste své rostlině dopřáli dostatek světla.

Teplo

Při denní teplotě od 16°C do 25°C a noční v rozmezí 10°C až 15°C se bude vašemu eukalyptu líbit. Neměl by být umístěn v průvanu, poblíž topných těles ani se dotýkat chladného okna.

Během letního období můžete vašemu eukalyptu dopřát čerstvý vzduch na zahradě . Průměrné noční teploty musí přesahovat 10°C . A i když miluje slunce, první dva týdny mu dopřejte na aklimatizaci polostín .

Když se blíží zimní období , pamatujte na dostatek světla (ideální zimní zahrady) a teplotní podmínky od 5°C do 10°C

Teplomer je dobrý pomocník pri pestovaní rastlín

Vláha

Pestovanie Eukalyptu - Krhla je dobrý pomocník pri zalievaní rastlín

I když Eukalyptus nesnáší přemokření , kvůli čemuž mu odhnívají kořeny, přece pro život potřebuje vodu. Otázkou je, jak často zalévat tuto voňavou rostlinu.

Čas na zálivku je tehdy, když vrchní 5 cm vrstva substrátu proschla . Tehdy mu dopřejte vydatnou zálivku a přebytečnou vodu z misky pod květináčem vylijte.

Hnojení

Jako zálivku můžete od pozdního jara do konce léta 1-2x měsíčně použít výluh z Hnojíku . O tom, jak použít dávkování či jak si připravit zálivku, se dočtete zde: Dávkování . Můžete použít i jiná hnojiva. Je vhodné, aby byly určeny pro výživu eukalyptů, které nemají velký obsah dusíku.

Od listopadu do února , kdyrostlina zimuje se nedoporučuje hnojit .

rajčata v misce

Hnojík z hmyzího trusu v berele s razítkem kvality je vhodným hnojivem pro eukalypty.

Půda

Kvetináč so zeminou a lopatkou

Rozhodnete-li se svou rostlinu přesazovat, pamatujte, že potřebuje dobře propustný substrát s mírně kyselým pH 5,5 – 6,5. Vhodný je mix písku, zahradní půdy a rašeliny , které namixujete stejným dílem. Před výsadbou ho obohaťte trochou dobře vyzrálého kompostu nebo Hnojíku , který bude postupně eukalyptu uvolňovat správně vyvážené živiny.

Přesazovat je vhodné jednou za 1 až 2 roky do mírně většího květináče, oproti původnímu. Vhodným časem je období na přelomu jara a léta .

Eukalyptus květ

I květiny eukalyptu jsou atraktivní , zajímavé a působí velmi exoticky. Vyskytují se na rostlině v soukvětích či shlucích . Pupeny květů mají netradiční vzhled a květní obal tvoří jakoby jejich klobouček . Nádherné květiny tato exoticky působící rostlina vybarvuje do bíla , červena , růžova či oranžova .

Detailný záber na konárik eukalyptu s uzavretými púčikmi a jednými otvárajúcim sa púčikom

Detailní záběr na větvičku eukalyptu s uzavřenými pupeny a jedněmi otevírajícím pupenem

Obrovské súkvetie eukalyptu s oranžovo kvitnúcimi kvetmi a púčikmi

Obrovské květenství eukalyptu s oranžově kvetoucími květy a pupeny

Bielokvitnúci eukalyptus s listami - detail

Bělokvetoucí eukalypt s listy – detail

Detail zhluku ružových kvetov eukalyptu s listami

Detail shluku růžových květů eukalyptu s listy

Detail žltooranžových kvetov eukalyptu

Detail žlutooranžových květů eukalyptu

Detail červenokvitnúcich kvetov eukalyptu s kvetnými pukmi

Detail červenokvetoucích květů eukalyptu s květními pupeny

Eukalyptus - zhluk červených kvetov so žltým stredom a listami

Shluk eukalyptových červených květů se žlutým středem a listy

kvetné puky a rozkvitnuté bieloružové kvety eukalyptu z blízka

Květní poupata a rozkvetlé bílorůžové květy eukalyptu zblízka

Nemoci a škůdci Eukalyptu

Hmyzí trus Hnojík v odmerke

Hmyzí trus Hnojík v odměrce má repelentní účinek na škůdce

Nemoci a škůdci eukalyptu zpravidla nedělají problémy, protože je vůči nim odolný. Ale při pěstování v interiéru se mohou vyskytnout typičtí škůdci pokojových rostlin jako mšice , vlnačka či svilušky . Na tyto škůdce vám doporučujeme použít Hnojík , který díky chitinu má na ně repelentní účinek . Více na témata škůdců a jak proti nim bojovat se dočtete v článcích: Chitín , Škůdci , Dávkování .

Eukalyptové kvetné puky a rozkvitnutý biely kvet a listy

Eukalyptové květní poupata a rozkvetlý bílý květ a listy

Samica koaly s mláďaťom na chrbte kŕmiaca sa eukalyptovými listami

Samice koaly s mládětem na zádech krmící se eukalyptovými listy

Obrovské eukalyptové stromy sa týčia ponad ostatný porast

Obrovské eukalyptové stromy se tyčí přes ostatní porost

Eukalyptový konárik s listami, žltozelenými kvetmi a kvetnými púčikmi

Eukalyptový větvička s listy, žlutozelenými květy a květními pupeny

Stromy eukalyptu každoročne zvliekajú kôru

Stromy eukalyptu každoročně svlékají kůru