Svlečky a chitin

Svlečky představují exoskelet moučných červů, jenž se tvoří během chovu larev potemníka moučného. S růstem larvy dochází k jejich svlékání, a tak je možné tyto svlečky z chovu izolovat. V malých množstvích jsou začleněny do hnojiva Hnojík, což přispívá k jeho repelentním účinkům vůči škůdcům a nemocem rostlin. V některých situacích, kdy je třeba rostlinu dodatečně posílit pro odolnost vůči rezistentním škůdcům, například molice, svilušky, smutnice či puklice, je efektivní kombinovat Hnojík s přidanými svlečky. Doporučený poměr je 1,5 lžičky Hnojíku a 1,5 lžičky svleček na 1L vody. Pro optimalizaci je vhodné před smícháním suchý Hnojík se svlečkami zpracovat v mixéru, což zjemní strukturu svleček. Po louhování hnojiva se svlečkami přes noc s aerací získáme potentní elixír, který aplikujeme na rostliny třikrát v jednom týdnu.

Někteří zákazníci se rozhodli louhovat pouze svlečky. Obdrželi jsme zpětnou vazbu, kde uváděli, že použití takového výluhu na citrónovníky účinně eliminovalo puklice. Předpokládáme, že vysoký obsah chitinu v svlečkách ovlivňuje trávicí systém škůdců a může je v některých případech usmrtit. Preventivně doporučujeme přidávat svlečky k hnojivu Hnojík při každém hnojení, což by mělo odradit většinu škůdců v průběhu celého období.

Pokud očekáváte v létě zvýšenou aktivitu krytonosců, doporučujeme alespoň dva týdny před očekávaným náporem zahrabat svlečky kolem kořenů rostlin. Pro maximální efektivitu by měly být svlečky buďto v půdě nebo ve výluhu. Pouhý posyp svleček na povrch půdy či jejich suché rozmístění na listech rostlin nebude mít požadovaný efekt.

Chitin

Chitin je účinná látka, která přináší výhody našemu hmyzím trusu oproti ostatním hnojivům. Tento vláknitý materiál se nachází v exoskeletech hmyzu, skořápkách korýšů a dokonce i v křídlech motýlů. Po celém světě se upravuje různé verze chitinu, které umožňují vytvoření pevného exoskeletu brouků a pružných těl housenek. Do našeho hmyzího trusu přidáváme zbytky exoskeletů moučných červů, které obsahují chitin. Tato látka pomáhá rostlinám bránit se proti škůdcům a patogenům. Na základě zkušeností našich zákazníků můžeme potvrdit, že chrání rostliny před širokou škálou hmyzu, včetně mšic, molicek, dřepčíků, lalokonosců, svilušek, smutnic, trásněnek, puklic a vlnatek. V roce 2002 byli také úspěšně testováni proti mravencům a slimákům s účinností 95%.

Chitin je 100% přírodní látka s repelentními účinky na hmyz, který poškozuje rostliny. Bylo zjištěno, že chitin ničí kořenové nematody a jejich vajíčka, stejně jako houbové patogeny v kořenové zóně. Když rostliny detekují přítomnost chitinu v půdě, reagují tak, jako by „snědly hmyz“. To způsobuje, že se rostlina brání tím, že produkuje více stonkového a listového materiálu a vylučuje sekundární metabolity, které odrazují škůdce a patogeny. Chitin tak v podstatě vytváří autoimunitní reakci, která působí na rostliny jako vakcína. Signalizuje rostlině, aby produkovala přírodní toxiny, které odpuzují její nepřátele, jako jsou škůdci a plísňové patogeny. Americká agentura pro ochranu životního prostředí uvádí, že chitin reguluje populaci patogenních hlístic tím, že stimuluje růst určitých mikroorganismů přirozeně se vyskytujících v půdě, kteří uvolňují látky, jež ničí patogenní hlístice a jejich vajíčka. I když chitin není rozpustný ve vodě, kořenové bakterie ve rhizosféře dokážou tento materiál rozkládat, čímž ho umožňují rostlině absorbovat a využít.

Využití chitinu v hmyzím trusu přináší řadu výhod. Jeho přítomnost stimuluje rostliny k aktivní obraně proti hmyzu, což zvyšuje jejich odolnost vůči škůdcům. Rostliny reagují zvýšenou tvorbou strukturálního materiálu a významnějším vylučováním ochranných látek. Tento mechanismus je podobný reakci rostlin na skutečné hmyzí napadení.

Chitin je také ekologicky příznivou látkou, neboť se jedná o přírodní produkt, který nezatěžuje životní prostředí. Jeho použití může pomoci snížit závislost na chemických pesticidních látkách a přispět k udržitelnému zemědělství.

Díky výhodám, které chitin poskytuje rostlinám, se stává nedílnou součástí našeho hmyzího trusu. Zkušenosti našich spokojených zákazníků potvrzují jeho účinnost při ochraně rostlin před různými druhy škůdců a patogenů. Mšice, molice, dřepčíci, lalokonosci, svilušky, smutnice, trásněnky, puklice, vlnatky, mravenci i slimáci – všichni jsou účinně odpuzováni díky tomuto přírodnímu obrannému mechanismu.

Chitin v hmyzím trusu – přírodní, účinný a ekologicky šetrný. Přidejte sílu chitinu do svého zemědělství a ochraňte své rostliny přirozenou cestou.

Jak zesílit účinek na škůdce a nemoci rostlin

Samotný Hnojík obsahuje malý poměr svlečků které mají na svědomí repelentní účinek na škůdce a nemoci rostlin. Účinek tak můžete zesílit buď

a) Zesílíte koncentraci výluhu na polévkovou lžíci (15ml) Hnojíku na 1L vody.

b) Přídáte svlečky . Ideální poměr je 2 čajové lžičky Hnojíku a 1 čajová lžička svleček na 1L vody.

c) Budete déle louhovat. Někomu pomáhá i slabší výluh ale 3 dny louhovaný.

Jak tušíte, tak ideál je pořádně vylouhovaná varianta B :).

Při snaze vyhrát souboj se škůdcem či nemocí doporučujeme napadené rostliny
takto silnou zálivkou pohnojit 3x v jednom týdnu a to celoplošně tj. polít celou rostlinu (postřik i zálivka dohromady). Svlečky také zahrabte kolem kořenů rostlin.